banner13

    Ankara Meclisi - Başkent Anadolu Platformu Genel Yönetim Kurulu İstişare Toplantımızı KAHRAMANKAZAN'DA YAPTIK:

Her defasında farklı bir il, ilçe, kasaba ve köyde yaptığımız toplantımızı bu kez de, tarihte Yaban-Abad, Zir (Ovası) adıyla anılmış ve adını Salur Boy beylerinden Salur Kazan (Kazan Han)’dan almış Oğuz Türkmen şehri

Kahramankazan’da yaptık. Belediye Başkanı Serhat Oğuz Bey ile yönetiminin davetine icabet ettik ve 25.12.2022 günü ilçeye gittik. Sayın başkan ve yönetiminin tarihte bölgede izler bırakmış ataları Ahilerin, Ulu Yörüklerin, Tahtacı/Çıtak

Türkmenlerinin misafirperverliklerini gördük. Bölgelerinde vakıflar kurup, zaviyeler açmış ataları, Çepni Boy beyleri ve Bektaş-i Şeyhleri Tur Hasan Baba, Güvenç Abdal, Eyne (İne) Bey ile Beğdili Boy beyi Balaban Baba gibi dini kanaat önderleri ile bölgelerinde Kayı, Eymir, Kınık, Peçenek, Ahi, Güvenç, İne (Eyne), Alpagut, Karalar, Cimşit gibi adlarla köyler kurmuş boy beylerinin adlarını yaşattıkları ve dolayı ile boy bilinçlerini koruyup, tarihle bağlarını kopartmadıklarına tanık olduk.

Onlarca devlet, bilim, siyaset, cemiyet, edebiyat, basın, fikir ve iş adamının katıldığı istişare toplantımızda söz alan konuşmacılar kendi çalışma alanlarıyla ilgili konulara değinirken, bendeniz: çalışma konularım olan iskan tarihi, aşiret ve halk kültür konularına değindim.

    Tarihçi adıyla anılan Osmanlı Saray Katiplerinin yanlış aktarımları, her tarihi olayı antik dönemlerde aramayı kendilerine misyon edinmiş diaspora tarihçilerinin safsata söylemleriyle adının menşei Galatları, Bizanslılara dayandırılmaya çalışılan Angara adının menşeinin Türkçe olduğu ve bu şehrimizi Türklerin kurup adını verdiği örneklerini Kazak Türkleri Baykal gölü/Angara adlı tarihi efsanesiyle örnekledim.

   Efsaneye göre, Kadim Türk yurdu Altaylarda yurt tutmuş ve bütün Sibirya’ya hükmeden Baykal adlı Türk beyinin bulunduğu ve bu beyin dünyalar güzeli Zarlık adında bir kızının bulunduğu, Bu güzel kıza, bölgede yaşayan Angara adlı bir Türk delikanlısının aşık olduğu, Bu aşıklar, zamanla görüşmeye ve konuşmaya, zamanla da evlenip, gelecekleri için hayaller kurmaya başladıkları, bu aşkı ise baba, Beyin duyduğu.

   Davul bile dengi dengine denilir ya.! Bey, Baykal’ın bu aşka ve evlilik hayallerine karşı geldiği, bunun için kızı Zarlık ile yavuklusu Angara’yı görüşmemeleri, konuşmamaları konusunda sıkıştırdığı, Aşk ferman dinlemez denilir ya!

    Zarlık ile Angara bu sözü dinlemeyip, gizliden, gizliye görüşmeye devam ettikleri, bu gizli görüşmeyi duyan Bey baba, kızı Zarlık’ı eve kapatıp hapsettiği, Zarlık’ın feleğe kahredip, kaderine küserek zamanla bir yolunu bulup dağlara kaçtığı.

    Bey baba ile adamlarının haftalarca, aylarca aramasına karşı kızı Zarlık’ın dirisi ya da ölüsünden bi haber alamadığı ve ümidini kestiği, Yüz üzeri yere yatarak yaptıkları zulüm için pişmanlık duyup, ağıtlar yakarken, Tanrı tarafından yattığı bu yerde derin çukurluk oluştuğu, Yavuklusunu aramaktan bitkin, bulamamadan çaresiz kalmış Angara’nın aradığı vadilerden bir ırmak oluşmuş ve bu ırmak aka, aka gelip Tanrı tarafından baba Baykal’ın oluşturduğu çukurluğa dökülerek, bu günkü Baykal gölünü oluşturduğu, Kazak Türk Angara efsanesini anlattım.

    Ve Angara (Ankara) isminin Saka Türklerinin bir mirası olduğunu, kadim Türk yurdu Yakutistan’da da Angara isimli bir şehir bulunduğu ve bu şehrinde Ankara gibi tiftik keçisiyle meşhur olduğu bilgilerini aktardım.

    Toplantının sevk ve organizasyonunu yapan Ankara Meclisi ve Başkent Anadolu Platformu Genel Başkanı Gazeteci Yazan Mehmet Akyol Bey, toplantıya ev sahipliği yaparak Ankaralının misafirperverliğini göstertip, hoş sohbetleriyle misafirlerini ağırlayan Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz Bey, Ankara Büyükşehir ve Kahramankazan Belediye Meclis Üyesi İdris Yavuz Cengiz ve yönetimine teşekkür ediyoruz.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.