banner8

Künye

    MEHMET AKYOL KİMDİR ?...

                  Kızılcahamam'ın Yukarıkese köyünde doğdu. Gazeteciliğe Adalet Gazetesinde 1969 yılında düzeltmen olarak başladı, daha sonra Barış, Sözcü, Meydan, Vakit, Anayurt gazeteleri başta olmak üzere birçok gazete ve derginin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Bilahare bazı televizyonlarda moderatörlüğünü yaptığı çeşitli  programlara imza attı.

        Daha sonra, Yeni Şafak Gazetesi’nde “ Kulis Arkası Notları ve Anadolu İzlenimleri ” başlıkları altında ( haftanın beş günü) köşe yazarlığı yaptı.

       Bir süre Anadolu Basın Birliği Genel Sekreterliği görevinde bulundu, Basın Yayın Genel Müdürlüğü Seçici Kurul Başkanlığı yaptı, Boks Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Basın Sözcülüğü yaptı. Uzun yıllar TBMM'de parlamento muhabirliği, yaptı.

    Kırk beş yıla yakın bir zaman içinde geçirdiği siyasi ve gazetecilik yıllarındaki gözlemlerini, Özallı yılları ihtiva eden   “ BENİ ÇOK ARARSINIZ ” adlı kitabı ve       “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” "Mahalli İdarelerde Reform Hareketleri" adlı kitapları ile kamuoyuna sundu. Her üç kitap da piyasada ciddi manada okuyucu buldu ve Akçağ Kitabevi tarafından basılıp dağıtımı yapılan kitaplardan 495 sayfalık  “ Beni Çok Ararsınız ” 3. Baskısını yaparken, “ Siyaset Çayırının Peşrevcileri ” ikinci baskısını yaptı.

                                               ***

    Anavatan Partisi'nin kurulmasıyla birlikte iki dönem (10 yıl) Ankara İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Bu yıllarda en aktif rol aldığı kurumlar arasında              “ Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Genel Başkanlığı ” oldu. ( 9 yıl )

      1994 seçimlerinde Anavatan Partisi'nden milletvekilliğine aday olup listede yerini alma başarısını gösterse de seçilemedi.

      ANAP döneminde Ankara İl Genel Meclisinde Grup Başkan Vekilliği, Meclis Başkan Vekilliği, Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı.

                      ÖZALLI YILLAR

       Siyasi hayatının bir bölümünü Rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlık döneminin son günleri ile cumhurbaşkanlığı sürelerinde yanında geçirdi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde özel toplantılar ve organizasyonlar yaptı. Özal'ın birçok yurtdışı ve yurtiçi gezilerine katıldı. Vefatından önce rahmetli Özal'ın kurmayı planladığı parti ile ilgili olarak istişare ettiği ve özel çalışmalar yaptığı isimler arasında yer aldı.

                 AK PARTİ’DEN DE SEÇİLDİ

          2004 yerel seçimlerinde yeniden AK Parti'den Ankara İl Genel Meclisi üyesi seçildi. Bu görevi esnasında Meclis Başkan Vekilliği, Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, Bütçe Komisyonu Başkanlığı,  Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AR-GE Komisyonu Başkanlığı İl Genel Meclisi Meclis Başkanlığı yaptı.

   HALİ HAZIRDA YAYIN HAYATINI SÜRDÜRDÜĞÜ MEDYA KURULUŞLARI

         Mehmet Akyol, bu günlerde Başkent Ankara Medya Grup'a bağlı olarak, Ankara ve civar ilçelerin haber merkezi konumundaki; ankarameclisihaberleri.com  , www.baskentlilerhaber.com, www.turkiyeanadoluhaber.com  Haber Merkezleri ve Haber sitelerinin sahibi ve Genel Yayın Müdürlüğünü yapmaktadır. Bununla birlikte Başkentliler ANKARA Gazetesi'ni ve HASLET  Dergisi’ni yayınlamaktadır.

     SİVİL TOPLUK KURULUŞLARININ ZİRVE İSMİ

      BAŞANKADER, İç Anadolu Birliği, Ankara Dernekler Federasyonu, Başkent Ankara Meclisi'nin kurucusu ve ilk planlamasını yapan kişi olarak bilinen Mehmet Akyol ayrıca kısa bir geçmişi olmasına rağmen kısa süre zarfında zirve yapan, yöneticileri ile müstesna bir grafik çizen, 67 dernek ve 8 federasyondan oluşan, bir vakıf, iki dernekler platformunun bağlı olduğu  Başkent Ankara ve Anadolu Konfederasyonu (BAŞKON) 'un Genel Başkanı, Ankara Meclisi Derneği'nin Başkanıdır.

         BAŞKON 4 hedef üzerine kurulmuştur 1- Okumak-okutmak, 2-Çalışmak, 3- Üretim ve Verimliliği arttırmak..  Bu bağlamda bilimsel toplantılar, yatırıma ve verimliliğe yönelik organizasyonlar ve çalışmalar yapmakta olup yakın bir zaman içinde Ankara ve Anadolu’da hayırlı birçok yatırım olacağına inandığımız projelerin yapılmasına önayak olmakta ve bu vesile ile başta OKUMAK üzerine geliştirilen ( Okuma Alışkanlığını Yaygınlaştırma Projesi )  Şehirden Köye Dönüş Projesi, Üretim ve Verimliliğin arttırılması projeleri üzerinde çalışmalar yapaktadır.

         Mehmet Akyol’a ulaşmak için ( 0530 464 63 77

    e-mail: [email protected]   ,   [email protected]  - [email protected]  ,   [email protected]        

HABER SİTELERİ: ankarameclisihaberleri.com, www.baskentlilerhaber.com , www.turkiyeanadoluhaber.com,  Facebook: Mehmet Akyol ( 3 adet) Baskentliler Haber Grubu, Haslet Dergisi, twitter Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bosna-Hersek lideri merhum İzzet Begoviç'in hürriyet mücadelesi verdiği günlerde kızı ile gündemdeki konuları tartışırken Mehmet Akyol da hemen yanlarında baba kızla, dolayısıyla Boşnaklerın haklı mücadelesine destek vermenin huzuru içindeydi.

Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül'le...