banner15

İŞTE BİREBİR YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAN SEÇİM TAHMİNLERİ

* Aşağıda sunduğumuz yazının tamamını okumadan karar vermeyin lütfen. Bizim yaptığımız bir kamuoyu yoklaması değil, onunda ötesinde... Bu araştırmayı siyaset sahnesinin zirve isimleri ile yaptık, yani aralarında bakanlık yapmış, milletvekili, valilik yapmış, politika girdabından geçmiş ve ayrıca halkın çeşitli kesimlerinden birçok arkadaş ve dostun yer aldığı isimlerle birebir görüşerek yaptık 

13 Mayıs 2023 07:17
İŞTE BİREBİR YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELER SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAN SEÇİM TAHMİNLERİ

 SORDUK... : AK Parti milletvekilliğinde yüzde kaç oy alacak ?... Ya CHP... İYİ Parti, MHP ve diğerleri...

       PEKİ CUMHURBAŞKANLIĞINI KİM KAZANACAK ?..

     Allah sizi inandırsın sıradan bir araştırma değil bu... Okuyunca göreceksiniz... Hatta enteresan ifadelere  ( bulgulara) yer verildiğine şahit olacaksınız. 

      Türkiye genelindeki arkadaşlarımızın katkıları ile 14 MAYIS PAZAR GÜNÜ YAPILACAK SEÇİMLER İLE İLGİLİ OLARAK; ZİRVEDEKİLERİN VE DEĞİŞİK HALK KESİMLERİNDEN, SİYASET UZMANLARININ GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ ALDIK, SEÇİMLER VE SONRASINDA NELERİN OLUP BİTECEĞİNE DAİR TAHMİNLERİMİZİ  BU SÜTUNLARA AKTARDIK.

     Bakan ve milletvekilleri nezdinde yaptığımız araştırma sonucu enteresan bir durum ortaya çıkıyor ve BÜYÜK BİR SÜRPRİZ olmazsa birinci turda Cumhurbaşkanının belirleneceği iddiasında bulunanlar var.

                      İŞTE GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ ALDIĞIMIZ İSİMLERDEN BAZILARI

     * MEHMET GAZİOĞLU ( TBMM Meclis Başkan Vekilliği ve İçişleri Bakanlığı yaptı ) * HASAN KORKMAZCAN ( TBMM Meclis Başkan Vekilliği, Grup Başkan Vekilliği, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanlığı yaptı ) * CENGİZ ALTINKAYA ( Bayındırlık Bakanlığı – ANAP Genel Başkan Yardımcılığı yaptı ) * NAMIK KEMAL ZEYBEK (Bakanlık yaptı –Fikir adamı ) * VAHİT ERDEM ( İki dönem milletvekilliği-TBMM Genel Sekreterliği, Savunma Sanayii Genel Sekreterliği yaptı ) * GAFFAR YAKIN ( Milletvekilliği yaptı-Fikir adamı ) * ERSÖNMEZ YARBAY ( AK Parti Ankara İl Başkanlığı Kurucular Kurulu Başkanı- İki dönem Ankara Milletvekilliği yaptı ) * YUSUF BACANLI ( DYP Yozgat Milletvekilliği yaptı ) * KEMAL ALBAYRAK ( AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi –İki dönem milletvekilliği yaptı ) * PROF.DR. EYYUP SANAY ( RP. Genel Sekreterliği yaptı, 2 dönem milletvekilliği ) * MEHMET KAHRAMAN ( Erzurum milletvekilliği yaptı ) * MEHMET ZEKİ ÇELİK ( Ankara milletvekilliği, Milli Görüş Teşkilatlarının zirve isimlerinden * MÜJDAT KAYAYERLİ ( MHP ‘den milletvekilliği yaptı ) * ZÜHEYİR ANBER ( Hatay E.Milletvekili ) BEYHAN ASLAN ( Denizli E. Milletvekili ) * ABDULKADİR SARI (Emekli Vali )

     * İDRİS YAVZ CENGİZ ( Belediye Meclisi Üyesi )  +HÜDAVERDİ ÇAKIR * MUSTAFA ÇAKIR -* NURETTİN DOĞAN * KERİMAN GÖZALAN * MEHMET BAKİ * KÖKSAL ÜNLÜ * YUSUF YÖRECİ * MEVLÜT ÖZPINAR * İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK * BAHATTİN DEMİRAY * YILMAZ HASTÜRK * UFUK DORUK * ZÜLFİKAR ALTAY * HASAN ÖZDEMİR * FUAT TURGUT * AHMET ŞENOL * TUNCER ERHAN * MEVLÜT İPEK* YUSUF YURT  * YUNUS İPEK , * CEVDET SEZGİN...

            MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMIŞ İSİMLER ARASINDAN TAHMİNLERİNİ ALDIĞIMIZ;   ANKARA ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN PROF.DR.EYYÜP SANAY, ANKARA ESKİ MİLLETVEKİLİ RP. İL BAŞKANLIĞI DA YAPMIŞ OLAN MEHET ZEKİ ÇELİK, ERZURUM ESKİ MİLLETVEKİLİ MEHMET KAHRAMAN KESİN OLARAK SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ R.TAYYİP ERDOĞAN'I DESTEKLEDİKLERİNİ VE ONUN KAZANACAĞINI İLERİ SÜRERKEN, AFYONKARAHİSAR ESKİ MİLLETVEKİLİ GAFFAR YAKIN R.TAYYİP ERDOĞAN'IN KAZANMA İHTİMALİNİN DAHA FAZLA OLDUĞUNU İMA ETTİ.                                         

    AYNI GÖRÜŞÜ, SAMSUN'DAN ABDULLAH BAŞTURAN, KAYSERİ'DEN SÜLEYMAN DEMİRTAŞ, NKARA'DAN MUSTAFA ÇAKIR- HÜDAVERDİ ÇAKIR, YUSUF YÖRECİ, UFUK DORUK, HASAN ÖZDEMİR,  MEVLÜT İPEK VE YUNUS İPEK' İN DE PAYLAŞTIKLARI DİKKAT ÇEKTİ. 

                         SEÇİM TAHMİN SONUÇLARİ GELMEYE DEVAM EDİYOR

* Ben Ankara ve Orta Anadolu’yu çok iyi bilmeme rağmen Başkent civarı ile ilgili tahmin yapmaya maalesef fırsat bulamıyorum, ancak genel manada yaptığım değerlendirmelerimde yer vereceğim.

      ŞANLIURFA

Öncelikle 1 numaralı tespitimizi aktaralım…“ Cumhurbaşkanlığı  seçimini yüzde yüz R.Tayyip Erdoğan kazanır “ iddiası söz konusu. Hatta bu kazanma ihtimalinin birinci turda gerçekleşeceği konusunda fikir beyan edenlerin oranı çok fazla.

Aynı düşünce Adıyaman’da da ağırlık kazanıyor.

  Şanlıurfa 14 milletvekili çıkarıyor.  Önümüzdeki seçimlerde AK Parti’nin ivme kaybedeceği düşünülüyor buna rağmen 14 milletvekilinden 5’ini alacağına kesin gözü ile bakılıyor.

     Bu ilimizde Yeşil Sol Parti ( HDP ) nin birinci parti olacağı ve 6 milletvekili çıkaracağı tahmin ediliyor, bu durumda CHP ‘nin listenin bir ve ikinci sırada yer alan adaylarının aşiretlerden olmamasına rağmen iyi insanlar olduğu söylentileri ağırlık kazanmış durumda, her şeye rağmen CHP’nin 2 milletvekili çıkaracağı düşünülüyor.  MHP 1 milletvekili çıkarırken İYİ Parti’nin milletvekili çıkaramayacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca AK Parti’nin Türkiye genelinde milletvekili sayısında büyük oranda azalma olacağı not düşülmüş durumda.

               ADIYAMAN

Adıyaman’da enteresan bir durum var… Cumhurbaşkanlığı seçimini  Erdoğan’ın kazanacağına kesin gözü ile bakılıyor, gerekçe olarak da depremin verdiği yıkımı ancak Erdoğan’ın ayağa kaldırabileceği düşünülüyor.

Buna rağmen AK Parti’nin oylarında düşüş olacağı, oyunun % 36 civarında olacağı düşünülüyor. Buna mukabil CHP ‘nin % 26 civarında İYİ Parti’nin 14, MHP 7, Yeşil Sol Parti’nin % 12 oy alacağı tahmin ediliyor.

      GAZİANTEP

Bu ilimizde sürpriz bekleniyor.  İlin milletvekili sayısı 14… Her şeye rağmen AK Parti birinci parti olur ve  % 32 oranında oy alarak 6 milletvekili çıkarır, CHP  3 milletvekili, İYİ Parti 1 milletvekili, MHP 1 milletvekili, Yeşil Sol parti (kesin olmamakla beraber ) 1 milletvekili çıkaracakları düşünülüyor.

* Cumhurbaşkanlığı seçiminin ortada olduğu söylentileri ağır basıyor .

                        KAYSERİ

Bu ilimizin 10 Milletvekili var, AK Parti’nin oylarında düşüş olacağı tahminleri var, buna rağmen 5 veya 6 milletvekili çıkararak birinci parti olmasına kesin gözü ile bakılıyor. CHP 3 , MHP 2, İYİ Parti’nin 1 milletvekili çıkaracağına kesin gözü ile bakılıyor;

    Cumhurbaşkanlığı için ise R.Tayyip Erdoğan Türkiye genelinde favori olarak gösteriliyor.

AFYONKARAHİSAR

Bu ilimiz 6 milletvekili çıkarıyor, iki koldan yaptığımız araştırmaya göre Cumhurbaşkanı Yrdımcısı Adayı olan DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın beklenilen ilgiyi görmediği söyleniyor. 

Türkiye geneli tahminine göre bu ilimizden AK Parti birinci parti ve oy oranı 38 civarında görülüyor. CHP : 28, İYİ Parti 14, MHP 6 ,  Yeşil Sol Parti 11 olarak görülüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ise ortada görülüyor .

                    ANTALYA

              Bu ilimiz 16 milletvekili çıkarıyor.

     AK Parti’nin birinci parti olacağına kesin gözü ile bakılıyor.

     Antalya’dan Türkiye geneline bakılacak olunursa AK Parti % 42, CHP  30 , İYİ Parti 12 , MHP 5 veya 6, Yeşil Sol Parti 11

Cumhurbaşkanlığı seçimi için Kılıçdaroğlu’nun birinci turda kazanacağına kesin gözü ile bakılıyor.                                                          

                                                                 SAMSUN

       Bu ilimiz 9 milletvekili çıkaracak.

Cumhurbaşkanlığını birinci turda R.Tayyip Erdoğan’ın kazanacağı öngörülüyor.

Bu ilimizde AK Parti’nin yine birinci parti olacağı tahmin ediliyor.  Buna göre AK Parti 5 , CHP 2 , İYİ Parti  1 , MHP 1  

Ancak AK Parti ile CHP arasında 1 milletvekili çekişmesi var… Buna göre AK Parti 4 olabilir, CHP 3 olabilir düşüncesi söz konusu.

 

 

                                                                                                           (Devam edecek ) 

                   

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.