banner14

TOPLANTININ TADI DAMAĞIMIZDA KALDI

*Ankara Meclisi Başkent Anadolu Platformu ile Başkent Ankara Dernekler Federasyonu’nun birlikte düzenledikleri bölge toplantısı Kahramankazan’da yapıldı. Başkan Serhat Oğuz’un himayelerinde yapılan toplantıda konuşmacılar önemli mesajlar verdi. 

25 Aralık 2022 08:50
TOPLANTININ TADI DAMAĞIMIZDA KALDI

* Kültür seviyesi yüksek birçok önemli ismin katıldığı toplantının sunumunu konuşma üstadı Gazeteci-Yazar Rıfat Çakır yaptı. Her biri birbirinden özel bilim, kültür ve siyaset adamlarının yaptığı konuşmalar katılımcıları mutlu etti.Toplantının açış konuşmasını Başkent Ankara Dernekler Federasyonu /Ankara Belediyesi ve Kahramankazan Belediye Meclisi üyesi İdris Yavuz Cengiz yaptı. 

* TBMM E.Meclis Başkan Vekili, Türk Parlamenterler Birliği E. Genel Başkanı Hasan Korkmazcan, 19.Dönem Ankara Milletvekili Hamdi Eriş, AK Parti Ankara İl Kurucular Kurulu Başkanı ve uzun yıllar milletvekilliği yapan ( Yazar ) Ersönmez Yarbay, MHP Afyon E.Milletvekili Akademisyen Müjdat Kayayerli, Rahmetli Erbakan Hoca’nın partisinin Genel Sekreteri, Ankara E.Milletvekili-Akademisyen Prof.Dr. Eyyup Sanay, Hatay, Bingöl, Van , Eski Valisi ( İki Dönem İdareciler Derneği Genel Başkanlığı yapan , Ankara Meclisi Başkent Anadolu Platformu Onur Kurulu Başkanı Abdulkadir Sarı’ya ilaveten…

     Uygur Türkleri Sürgün Hükümeti Başbakanı Erkin Sabit, Görev yaptığı hastanede Bölüm Başkanı olan Psikiyatrist Prof.Dr. Ali Çayköylü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Akademisyenlerinde Proje Uzmanı Doç.Dr. Mükerrem Şahin,  Başkent Anadolu Platformu Genel Başkan Vekili Musa Ayan, Denetleme Kurulu Başkanı Aydın Koloğlu, Turan Devletleri Teşkilatı Başkanı Murat Çobanoğlu, Ankara Meclisi Turizm Kurulu Başkanı Hüseyin Köksal  yaptıkları konuşmalarla önemli mesajlar verdiler.

     Ancak esas önemli mesajları veren, ilçesine verdiği hizmetlerin yanında üretim ve kültürel alanda reform niteliğine haiz değişik bir belediye başkanlığı grafiği çizen Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz yaptığı konuşma ile adeta nefesleri kesti ve dinleyenlerden büyük alkış aldı.

    Toplantının Divan Başkanlığını Gazeteci-Yazar Mehmet Akyol, yardımcılıklarını Ankara Meclisi Derneği Genel Başkan Yardımcısı Furkan Güner, Şaziye Ağbaba, Ayla Ak yaptı.

     Her zaman olduğu gibi Mehmet Akyol katılımcıların huzur içinde hoşnut bir şekilde toplantıyı izlemeleri ve konuşmacıları dinlemeleri için rahatlatıcı ifadeler kullanarak, konuşmacıların tamamını yakinen tanımış olması ve geçmişte kalan anılarını ve yaptıkları görevlerini nazik bir üslupla aktarmaları, hoşgörü ortamını sağlaması gerçekten takdire şayandı.

     Her konuşmasında olduğu gibi bu toplantıda da önce kısa bir konuşma yapan, arkasından meşhur şiirlerinden birini okuyan Durak Turan Düz büyük alkış aldı. Tarihçi-Yazar İsmail Uçakçı ise tarihin akışı içinde mükemmelin üzerindeki söylemleri ile tam puan aldı. Fotoğraf çekimi esnasında bir katılımcının “ Toplantının tadı damağımızda kaldı “ ifadesini kullanması bu buluşmanın ne kadar önem ihtiva ettiğinin bir delili olarak gönüllerde iz bıraktı. 

       Bu arada TBMM Başkan Vekillerinden 4 dönem milletvekilliği yapmış olan siyaset adamı Hasan Korkmazcan 'ın (özet olarak sunduğumuz) şu ifadeleri değerlendirmey değerdi. Korkmazcan şunları söyledi: 

      "Emperyalist odaklar savaş alanlarını ve araçlarını değiştirmişlerdir.Eskiden ordularla ülkeleri işgal ederek halkları sömürüyorlardı.Günümüzde doğrudan insanların zihni ve manevi yetenekleri hedef alınıyor.Milletler kendilerini var eden değerlerden uzaklaştırılıyor.Devletler içerden ihanetle kimliklerini koruyamaz hale getiriliyor.
Bunun en  belirgin örneği 15 Temmuz işgal girişimidir.
Kahramankazanlılar bu saldırının püskürtülmesinde en önemli ve tarihi direnişlerden birini göstermişlerdir.
Tıpkı İstiklal Savaşı ile mazlum milletlere ilham veren Türk  hamlesi gibi bu yeni tip savaştada milletimiz sömürücülerin önünde aşılmaz bir settir.
Milli kurultaylarla halkımız her an bağımsızlık ruhunu ayakta tutacaktır.Bugün Kahramankazan Belediyesinin konukseverliğ ile Ankaranın önemli düşünce ve dayanışma örgütleri bu kararlılığın güzel bir örneğini vermişlerdir."

TARİHİ SARAY ORGANİZASYONLARI VE SARAY SOFRALARINI ANIMSATAN BİR ORGANİZASYON 

* Anadolu’nun birçok yöresinde toplantılar yaptık. Sayı itibarı ile otoplantıların oranı çok fazlaydı ancak Kahramankazan’da yaptığımız toplantı bir başka özel ve güzeldi. Öncelikle Belediye Başkanı Serhat Oğuz ‘ un müthiş bir kültüre sahip olduğunu müşahede ettik.  Bu kadarla da kalmadı, hitabet şekli ve kürsü hakimiyetini de kayda değer buldum.

* Bir başka husus ise davetlilere ikram edilen yemekler saray sofralarını anımsattı.  Ezelden beri bildiğim Kazan kavurmasını hiçbir zaman beğenmemiştim. Taskebabı gibi bir şeydi. Ayrıca kuzu etinden yapılmış kemikli Kızıcahamam Kavurması da ünlüdür; onun özelliği kemikli oluşudur ve kemiksiz Kızılcahamam kavurması olmaz. İlçede bazı lokantalar Kızılcahamam kavurması diye insanları kandırıyorlar. Oysa kemiksiz ve taskebabı gibi yapılan o kavurma tarihi Kızılcahamam kavurmasını yansıtmıyor.   

      Ne yaptılar, ne ettilerse Kazan kavurmasını bir nevi kahramanlaştırarak mükemmel bir hale getirmişler. Özellikle aprak-yaprak oluşunun yanında dişe dokunmadan zevkle yenilen ve inanılmaz bir lezzette olan kavurmayı damak tadına güvenen herkesin mutlaka gidip yemelerini tavsiye ederim. 

     Bu arada sofraya bakıldığında göz kamaştırıyordu. Envai çeşit onlarca menü misafirlerin önce gözlerine sora da damaklarına hitab etti. Böylesine saraylara layık bir sofranın hazırlanması bazı çevreler için belki basit bir olgu olarak kabul edilebilir ancak  yöresel gıda ve kültürel manada  değerlendirildiğinde önemi ortaya çıkar. 

      Toplantıyı ben beğendim, bizim teşkilatımız mensuplarından öne çıkan birçok ismin katılımı, yaptıkları konuşmalar ve verdikleri mesajlar benim için büyük ehemmiyet arz etti. 

EFSANE BAŞKAN SERHAT OĞUZ’UN KAHRAMANKAZAN MUCİZESİ

Basın, siyaset ve bürokrasi tarihinin efsane ismi Gazeteci Yazar Mehmet AKYOL; başkanlıklarını üstlendiği Başkent Anadolu Platformu ve Ankara Meclisi toplantılarında, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat OĞUZ’un vizyoner projelerini, vatan, millet ve memleket sevdasındaki eşsiz samimiyetini ve fedakar gayretlerini örnek gösterirdi. 

            Ayrıca Başkent Anadolu Platformu’nun kurucular kurulu üyelerinden en liyakatli örneği ve en saygın şahsiyeti dediği Başkent Ankara Dernekler Federasyonu Başkanı İdris Yavuz CENGİZ’in emeklerinden de övgüyle bahsederdi.

            Hepsi birbirinden donanımlı ekipleriyle ülkemiz için üretim ve istihdam odaklı başta tarım, eğitim, teknoloji, spor, sanat, doğa olmak üzere bir çok konuda objektif kriterlere dayalı analitik projeler üzerinde çalışan Başkent Anadolu Platformu ve Ankara Meclisi;; bir çok ilden sayısız davetler alıyor. Kadrosunda siyaset, sanat, akademik camia, basın, bürokrasi, hukuk gibi saygın mesleklerin zirve isimlerini barındıran kurullarıyla, prensipleri gereği emek ve projeleri takdire layık belediyelerin, işletmelerin ve yöneticilerin davetlerine icabet ediyor.

Bu Platform ve Meclisin araştırmalarında; tüm ilçe, il ve bölgelerin gelişime yönelik imkanları, düzey ve eğilimleri tespit ve mukayese edilirken, sosyal ve ekonomik gelişmişliğin farklı boyutlarına ait detay değişkenler kullanılarak uygulanan çalışmalara ait veriler birçok dernek, vakıf, kurum ve kuruluşlar tarafından örnek alınıyor, Resmi kurumların çeşitli politika uygulamalarında da referans olarak kullanılıyor.

            İşte bu hedef kriterlere en uygun mekanlardan biriside son yıllarda yıldızı sürekli yükselen Kahramankazan’dı. Mucizevi emekleri ve misafirperverlikleriyle ünlü Başkan Serhat OĞUZ ve Yardımcısı İdris Yavuz CENGİZ’in 25 Aralık Pazar günü Kumpınar Sosyal Tesislerine kurdukları saraylara layık cömert sofralarına o gün bizde konuk olduk ve izzet-ikramlarına hepimiz hayran kaldık.

            Nasıl anlatırım bilemiyorum ama kısıtlı imkanlara rağmen, insan üstü bir gayretle bir şehrin imarına yönelik bütünüyle ilklerden ve yenilikçi hizmetlerden teşkil projelerle tarif ve takdim etmekte güçlük çektiğim bir belediye ekibinin dudak uçuklatan emeklerini, erdemlerini ve başarı skalalarını şaşkınlıkla inceledik.

            Birkaç yıl öncesine kadar sıradan bir Anadolu kasabası görünümündeki Kahramankazan’ı Avrupai bir donatıya kavuşturup, metropol Başkentin en gözde ve güzide yerleşkesi durumuna getiren Başkan Serhat OĞUZ, doğup büyüdüğü bu ilçeyi adeta  bir gelin gibi süsleyerek şaha kaldırmış. Eğitimden istihdama, rekreasyon alanlarından kültür hizmetlerine, sosyal alanlardan sağlam altyapıya, teknolojik üstünlüklerden insan refahına, çevreden, çehreden, çarşıdan, pazardan, imariye, mimariye hepsindede mamur edip, açık ara efsane bir şehir ortaya çıkarmış. 

            İstanbul yolundan defalarca geçtim. Serhat Başkanı defalarca basından takip ettim. Hızlı gelişimini bende izliyor, takdir ediyordum. Nezaket abidesi zarif gönlü, asri görgüsü, imrenilir hitabeti ve üstün temsil yetisiyle şehrini her alanda ön plana çıkarıyordu. Türkiye’nin her şehrinden göç alan bu metropol ilçeye kim gelirse gelsin hepsinide Kahramankazanlılık kültüründe birleştirmiş, övünç ve gururla bu şehre aidiyet duygusunu aşılamış. Vanlısı, İzmirlisi, Hataylısı, Sinoplusu, Yozgatlısı herkes gururla Kahramankazalıyım diyor ve bunu derken göğüsleri iki karış kabarıyor. Eğitim, güvenlik, istihdam, sosyal donatı, temizlik, yeşil alan, çevre, çehre, doğa, ulaşım gibi her alanda bir numaralar. Herkes tarafından güvenilerek sevilen Serhat Başkan bu topraklara kök salmış Ahilik kültürünü tüm esnaflara aşılamış. Ayrıca edebiyatçı kimliği, tarihi duyarlılığı, yardımsever ruhu, gelenek ve göreneklerine bağlılığıyla üzerinde saygı ve takdirleri yoğunlaştıran çok dürüst, çalışkan ve kibar bir insan.  

            Tabii ki bu eşsiz hizmetleri tek başına sunmuyor. Hepsi birbirinden elit, aşkla çalışan, has karakterlere sahip kaliteli ekipleri var. Başkent Ankara Dernekler Federasyonun Başkanlığını da yapan İdris Yavuz CENGİZ gibi vizyoner bir emektar onun yardımcısı. Hepside kutsi gördükleri bu şehre memleket sevdası ve hemşehri aşklarını samimiyetle işlerken, imrenilir güzellikler sergiliyorlar.     

            Elbette eleştirilerimizde var. Akıncılar Ovası gibi endemik türlere sahip, birinci sınıf tarım arazilerinin olduğu bu güzide topraklar, sermaye ve güç sahiplerince maalesef betona boğulmuş. 1990’lı yıllara kadar aromatik lezzeti ve imrenilir görselliğiyle tüketicilerin pazarlarda ısrarla aradığı yöreye has Kazan Kavunu, domatesi, salatalığı, biberi, kirazı, elması nerdeyse bitmiş. Nere baksan bu yakut coğrafyada taş ve beton yığınları insanının içini acıtıyor. Hobi amaçlı amatör ve beceriksiz bahçe sahipleri işgal ettikleri alanlarda çöp yığını gibi duruyor. Keşke bu cömert topraklar belediye, kaymakamlık, dernek, vakıf, federasyon vs. Resmi ve Tüzel girişimlerle istenilip, Devletimizin çıkaracağı yaptırımı yüksek koruyucu kanunlarla muhafaza edilebilse.  

      Çok verimli bir toplantı oldu. Serhat Oğuz gerçekleştirdikleri Kahramankazan mucizesini detaylarıyla anlattı. Başkan AKYOL’un ekibinde yer alan siyaset üstadları ve tecrübeli akademisyenler birikimlerini paylaştı. Daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye vizyonunda kalkınma planları başta olmak üzere ülkemizin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine yönelik ulusal, sektörel, bölgesel birçok strateji politikaları belirleme ve yol haritası çizme hedefinde projeler üreten Başkent Anadolu Platformu ve Ankara Meclisi üyeleri Başkan Serhat OĞUZ’dan Türk şehircilik tarihine örnek, Kahramankazan’ı kısa sürede şaha kaldıran bu gelişmişlik göstergelerinden örnekler aldı.

      Divan Başkanı Mehmet AKYOL kapanış konuşmasında; “Başkanlığını yaptığım Platformum ve Meclisimdeki kurullarım ve kurallarımız gereği, bölgesel gelişime açık ulusal strateji planlarımız doğrultusunda artan kamu yatırımları, kalkınma ajansı uygulamaları ve bölgesel imkanlar içeren yatırım teşvik politikaları uygulamalarını bir bir takip ediyoruz. Biliyorsunuz ki ilke edindiğimiz bu kriterler gelişme açısından oldukça dinamik bir zemin oluşturur. Şehirlerin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralaması güncelleme süreçlerinde, uluslararası düzeyde benzer amaçlarla yapılan tüm çalışmaları gözden geçiriyoruz. Üretim ve istihdamın geliştirilmesine yönelik projelerimiz kapsamında Kahramankazan örneğinde olduğu gibi ülkemiz için bölgesel rekabet edebilirlik endeksleri tecrübelerinden faydalanıyoruz” dedi.

Mükemmel bir ağırlama, onurlandıran bir uğurlamayla ayrıldık. Hepimizin yüreği Kahramankazan’da kaldı. Bu ülke yararına istenildiğinde çok güzel şeylerin yapılabileceğine hepimiz şahit olduk. Vatanını en çok sevenlerin, görevini en iyi yapanlar olduğunu anladık. Serhat OĞUZ ve efsane ekibine başarılarla dolu altın yıllar diliyor, gönüllerimizi fetheden eşsiz misafirperverlikleri için Ankara dolusu teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onlar herkese örnek kutsal emekleri ve bizlere yaşattıkları bu güzellikleriyle herzaman baştacımız olacak, herzaman gönüllerimizde kalacaklar.

 

 

Rıfat ÇAKIR

[email protected]

0537 587 27 80

 

* Diğer konuşmacıların yaptıkları konuşmaları ve haberin diğer bölümü ile Başkan Serhat Oğuz’un konuşmasını daha sonra yayına vereceğiz.

           Haber: Hüsamettin Akçapınar Fotoğraflar : Evin Göktaş 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.