banner14

İLAHİ CUMHURBAŞKANIM BENİ ŞAŞIRTIYORSUN !

 

21 Kasım 2022 08:15
İLAHİ CUMHURBAŞKANIM BENİ ŞAŞIRTIYORSUN !

* Defalarca yazıp onlarca defa söyledim…

“ Şahsi kavgalar bir yana, devlet arası ilişkilerde dargınlık olmaz, hele hele düşmanlık seviyesine gelirse her iki tarafta zarar görür. " diye

* Nitekim Mısır’da Sisi denen melun ihtilal yaptı ve demokratik kurallar içinde seçimle iktidara gelen Mursi hükümetine karşı ihtilal yapıp yıktı, işin ahlaksız ve şerefiz yönü… bir de Mursi’yi zindanlarda çürüttü.

     Sayın Cumhurbaşkanımız ihtilalcilere karşı ve özellikle de Sisi’ye karşı; birde tabii baskıcı ve de aydın gençler üzerinde babasından kalan katliam yapan alçak ve şerefsiz Esat’a karşı söylemedik söz, yapmadık hakaret bırakmamıştı. İyi de yaptı o günün şartlarında, hatta ‘ az bile yaptı ‘ denilebilirdi.

DEFALARCA YAZIP-SÖYLEDİM, HATTA SESİMİN ÇIKTIĞI KADAR AVAZ AVAZ BAĞIRDIM

Elbette her iki ismin da yaptıkları kabullenilebilecek bir durum değildi. Hiç unutmuyorum Mısır’da yapılan katliamları, hele şehit olan Rabia’yı.. Rabia’nın babasının nasıl dava uğruna kızlı babalı şehit olduklarını…

Binlerce Müslüman gencin Suriye’de katledilmelerini…

  Evet o şartlarda sayın Erdoğan doğrusunu yapmıştı, ancak şartlar öyle bir boyut kazandı ki Suriye ile devlet ilişkilerimizin inkitayâ uğratılmış olmasından kaynaklanan yüzlerce şehit verdik, sınır bölgemizde ABD destekli neler oldu neler, Rusya bile gelip çöktü o bölgeye ve ne yaparsak yapalım sorunu bir türlü çözemiyoruz.

    Oysa Suriye ile ilişkisizliğimiz bu kadar uzamamış olsaydı bu işler bu kadar sürüncemede kalmayacaktı.

    Mısır ilişkilerimizden elbette Suriye ilişkilerimiz kadar zarar görmedik ancak, Akdeniz politikamızda umduğumuzu bulmakta sıkıntı çektik ve hala çekiyoruz.

    Sayın Erdoğan’ın tabir caizse kindarlığı Mısır ve Suriye ile de kalmamış ve birçok Müslüman ülkesi ile de ilişkilerimiz inkitâya uğramıştı. Tam bu sırada neler denilmedi ve neler yazılmadı çizilmedi neler neler, “ Sayın Cumhurbaşkanımız kendin nasıl davranırsan davran, nasıl düşünürsen düşün ancak unutma ki devlet arası ilişkilerde uzun vadeli düşmanlıklar devlete zarar verir “ diye avaz avaz bağırdık duymadı, belkide duysa bile duymazdan geldi.

PEKİ SON DURUM NE OLDU ?

Sayın Cumhur Başkanı Katar dönüşü ne dese iyi ?...

   “ Bir süreç başlayabilir demiştik. Böyle bir sürecin başlaması için burada bir adım atılmış oldu ve hayırlısıyla görüşmeleri yaptık. Temennim odur ki, önce bakanlarımızla başlayan bir süreci, daha sonra inşallah üst düzey görüşmelerle iyi bir noktaya taşıyalım istiyoruz.

    Çünkü olaya ben şöyle bakıyorum, Türkiye-Mısır arası, bir liderler buluşması değildir, Türk milleti ile Mısır halkının geçmişteki birlikteliği bizim için çok önemlidir. Yeniden niye olmasın, yeniden niye başlamasın?

    Bunların sinyalini verdik. İnşallah fevkalade bir hal olmadıktan sonra bu adımı hayırlısıyla atarız.

    Bizim tabii kendilerinden tek isteğimiz; bu görüşmelerle birlikte, bize karşı Akdeniz’de tavır içinde olanlara yönelik burada biz barışı ikame edelim, onunla beraber yolumuza inşallah devam edelim.”

    Seneler öncesinden böyle bir karar alınmış olsaydı ne kadar da aliyyülala olurdu değil mi?..

    Geçte olsa bir yol güzergahına girilmiş, sayın Erdoğan katil Sisi’nin elini nasıl da okşuyor baksanıza (!)

                                                  MEHMT AKYOL

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.