banner14

KIZILCAHAMAM’IN YUKARIKESE KÖYÜ KÜLTÜR EVİ AÇILIŞI İZLENİMLERİM

( Araştırmacı-Gazeteci, Birleşik Haber Ajansı Genel Koordinatörü Rıfat Çakır ) 

03 Ekim 2022 07:49
KIZILCAHAMAM’IN YUKARIKESE KÖYÜ KÜLTÜR EVİ AÇILIŞI İZLENİMLERİM

         KIZILCAHAMAM’IN YUKARIKESE KÖYÜ KÜLTÜR EVİ AÇILIŞI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİM

* Yukarı Kese Köyü denlince “misafirperverlik, güler yüz ve sadakatli dostluk” akla gelir derlerdi. Gelenek, görenek, saygı ve nezaketin hakim olduğu bu müstesna köy halkı atalarından kalan mirası en orijinal haliyle yaşayıp-yaşatırken, genetiği bozulmamış güzel huylara sahip insanlarıyla, ikram, sohbet ve muhabbet adına gönüllere hükmediyorlar.     

* Çarşıda, pazarda, bağda-bahçede, şehirde, kasabada nerde bir Yukarıkese köylü görseniz samimi davranışı, sıcak üslubu ve sevimli simalarına akrabamsı bir yakınlık hissediyorsunuz. İnce ruhları, zarafetleri, adaletli tutumları ve tevazu abidesi şahsiyetleriyle hepsi de güvenilir kimliklere sahipler.    

* Çocuğundan büyüğüne hatırnaz ve babacan olan Yukarı Keselilere kim olursanız olun, nerden gelirseniz gelin hanelerine gönül rahatlığıyla misafir olabilir, çekinmeden acım, susuzum diyebilir, konuk kimliklerinizle başlarına taç olursunuz.  

   * Dernek Başkanı Faruk ALTUN diyor ki; “Ana yoldan sapıp Yukarı Keseye girdiğinizde sizi görüp de sofrasına buyur etmedik kimse kalmaz. Zaten kalsa birbirini ayıplarlar. Gelenek dediğimiz kültür, yılların birikimiyle şekillenen, aile ve toplumun birlikte besleyip büyüttüğü değerler silsilesidir.”

     Dağı Taşı, zümrüt ormanlar, şifalı sular ve tarifsiz güzelliklerle süslü bu cennet köye toplumsal duyarlılığı yüksek, sosyal kültürü kapsamlı, birbirinden vatansever gönüllerce projelendirilip hayata geçirilen bir Kültür Konağının açılışına katıldık.     

     - Ülkesi ve milletine olan aşkıyla, durmadan, yorulmadan koşuşturan, kurumu ve kurullarıyla her konuda Türkiye’nin önünü açan analitik bilimsellikte projelere imza atan Ankara Meclisi ve Başkent Anadolu Platformu Genel Başkanı Gazeteci-Yazar Mehmet AKYOL ve yönetiminin gayretleriyle gerçekleşen bu görkemli buluşma adeta bir düğün havasında geçti.

    Başkan AKYOL’un “ Hayal projem ” diyerek, “Her ilçeye bir kültür evi” adını verdiği bu güzide hizmet; tersine göç, köy kültürü, tarım ve üretimin canlanması hedeflerine odaklanıyor ve yerini Kzılcahamam Belediyesinin verdiği, Ankara Büyükşehir Belediyesinin maddi ve teknik imkanlarıyla gerçekleşiyor.    

     Uzun ve zahmetli koşuşturmalarına şahit olduğumuz ve ilkini haklı olarak doğup büyüdüğü Köyüne yaptıran AKYOL, nimetlerle süslü bereketli topraklarına bizleri de davet etti.

      Güler yüzlü, cömert gönüllü köylüleriyle tanıştırdı. Misafirperverlik, dostluk, tevazu ve erdemde yarış eden birbirinden güzel Yukarı Keseliler ise inanın gönlümüzü fethettiler.    

    Hepsi de asaletli bir incelikle gün boyu refakatimizde oldular. Büyük-küçük, sevgi-saygı hiyerarşisi ve kesintisiz izzet ikram sarmalında muhteşem bir gün geçirdik. Tarihi zenginliği, estetik dekoru ve kültürlü insanlarıyla ülkemizin en yeşil coğrafyası konumundaki Kızılcahamam bu mevsimde bile göz kamaştırıyordu.   

     Çıkrık Göleti ve etrafındaki billur güzellikler hepimizi büyüledi.    

   Kızılcahamlılar şanslı ki; özüyle, sözüyle herkese güven veren, insanına muhabbet ve samimi hislerle bağlı Mehmet AKYOL gibi, has karakterli bir değerleri var.

    Gayretli, kararlı, yenilikçi, vizyon sahibi bu güzel insan köyü, köylüsü, ili, ilçesi ve hatta Anadolu insanı için gece gündüz çalışıyor.

    Ayrıca şehrinde ve ülkesinde işsiz, eğitimsiz, konutsuz ve çaresiz insan bırakmama azmiyle oluşturduğu muhteşem ekiple ilginç projeler üretiyor.     Enerjisinin kendisine “ dua “ olarak dönüşmesi için emeğini, yüreğini halkından esirgemiyor.

Kızılcahamamlılara da şehrini sevdirerek, Türkiye’nin en özel insanları oldukları bilincini yerleştirmiş ve haklı olarak tüm güzel gönüllerin birleşme noktası olmuş.

 * Kendiyle; kentiyle, sivil toplum kuruluşları, iş ve sermaye çevreleri, siyaset, bürokrasi ve hizmet üretebilecek tüm argümanlarla barışık; taraftar, muhalif her bireyle Anadolu sevdasında-Kızılcahamam sevdasında birleşip ortak hareket etme yetkisi ve iletişimine sahip bu dehayı inşallah keşfedip tüm Türkiye’nin yararına sunar.   

  * Genel Başkanlığını Mehmet AKYOL’un yaptığı Başkent Anadolu Platformu ve Ankara Meclisi siyaset, sanat, bürokrasi, basın, akademik camia ve hukuk profillerinden oluşan çok elit ve imrenilir bir ekip. Kurulları ve kurallarıyla objektif kriterlere uygun çok analitik projeler üretiyorlar.

 Üstelik bu projeler sadece Ankara ile de sınırlı değil. Eğitimden istihdama, tarımdan teknolojiye, kültürden sanata akla gelen gelmeyen onlarca fizibilite ve etüdü mevcut imkanlara tam uyumlu teknik yenilikler üzerinde durmadan çalışıyorlar.

    Akademik donanıma sahip her branşta akil, yetkin ve seçkin teknokratlarıyla Türkiye’nin önünü açacak örnek çalışmaları var.    

  * Mehmet AKYOL demişken; Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL’ın rahle-i tedrisatından geçmiş, basın ve bürokrasi tarihinin efsanesi bu güzel insan güler yüzü, ince kişiliği ve eşsiz yardımseverliği ile tüm Türkiye’nin gönlünü ve güvenini kazanmış çok dürüst ve çalışkan bir değer.

    *  Bilge kimliği, sosyal faaliyetleri, şehri, ilçesi ve mesleği adına yaptığı tüm gönüllü koşuşturmaları ile kendini ülkesine feda etmiş bir Türkiye sevdalısı.

     Her alanda liyakatlı kadroların ve kusursuz projelerin tesisi ideallerindeki örnek çalışmalarıyla Türk dünyasına sürekli heyecan katan bu ekibin hizmetleri ve kutsi emekleri ne yazık ki bazı niteliksiz oluşumlar tarafından kopyalanıyor ve emeksiz ranta dönüşüyor.   

     Bunun için tüm Resmi kurumların sadece Ankara’nın değil, Türkiye’nin değeri ve zenginliği olan Ankara Meclisi ve Başkent Anadolu Platformu’nu sahiplenerek emek ve başarılarını tescil ettirip kollamaları gerekiyor.

     Bakanlık, Valilik, Belediyeler ve ilgili tüm kuruluşlar bu güzide oluşumları gururla sahiplenip, övmeli ve ödüllendirmeli kanaatindeyim.  

 

      * Pırıl pırıl sokakları, estetik coğrafyası ve otantik dokusuyla Yukarı Kese Köyü tam bir sayfiye alanı, herkes köyüne aidiyet duygusu ve sevgiyle bağlı. Bu cennet köye misafir olan ekibin bilgisi, görgüsü ve cömert misafirperverliklerine hayran kaldığı güzel insanların çokluğu ve  Muhtar Şahin BÖLÜK kardeşimizi de zikretmeden geçemeyeceğim.

* Milli birlik ve beraberliğimize yönelik toplumsal duyarlılık ve bölgesel tanıtım adına eşsiz güzelliklerle süslü bu programın içeriği milletimize farkındalık açısından çok etkili bir mesaj niteliğindeydi.

   Yukarı Kese Kültür Konağının açılışında kimler yoktu ki;

TBMM eski başkanlarından Hasan KORKMAZCAN, TBMM eski başkan vekillerinden İçişleri Eski Bakanımız Mehmet GAZİOĞLU, Milli Savunma Eski Bakanımız Barlas DOĞU, Ulaştırma Eski Bakanlarımızdan Enis ÖKSÜZ, DSP Eski Genel Başkanı Devlet Bakanı Dr. Zeki SEZER, Yozgat’ımızın medarı iftiharı DYP Eski milletvekili Yusuf Bacanlı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, Sağlık Daire Başkanı Seyfettin Aslan, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof.Dr. Eyup BEDİR, Ankara Meclisi Tarım Akademisi Başkanı Prof.Dr. ALİ AKMAZ, Ankara Meclisi Derneği Genel Başkan Vekili Prof. Dr. MEHMET TEKİN,

 Üslubu ve birikimine hayran olduğumuz kıymet Prof Dr. ESERGÜL BALCI,  Dünya Yozgatlılar Federasyonu ve Yozgatlılar Vakfı Genel Başkanı- Başkent Anadolu Platformu Başkanlar Kurulu Başkanı Durak Turan Düz, Çorum Dernekler Platformu Başkanlar Kurulu Başkanı İsmail Uçakçı, Ülke Medya Derneği Genel Başkanı Kanal 5 Televizyonu Ankara Temsilcisi –Gazeteci Aydın Tufan, Ankara Kulübü Kurucu Genel Başkan Vekili ve Ankara Belediyesi Eski Kent Estetiği Daire Başkanı Selami Aktepe, Eğitimci Elmas YAĞMUR, Başkan Musa AYAN, Başkent Anadolu Platformu İdari Koordinatörü Mehmet BAKİ, Yenifakılı Kültür Platformu Başkanı İşadamı Ramazan İLER, THM Sanatçısı Nursen KELEŞ, Biyolog Kezban YÜRÜMEZ, Orta Anadolu Kültür Tarihçisi Serpil YÜRÜMEZ, Batı Karadeniz Kültür Tarihçisi Şengül ALP, AKI-Der Kadınlar Meclisi Başkanı Canan Avşar UZUN, Hukukçu Meral Demirhan DÖNGEL, Hasbek Kültür Platformu Başkanı Mehmet DURNA, Milletvekilleri, akademisyenler, yargı, basın, iş dünyası, akademik camia, bilim, sanat, siyaset ve sivil toplum platformlarından onlarca kıymet programa iştirak ettiler.

 

    Seymen ekipleri, mehteran takımı, sanatçılar, yazarlar hepsi de Çıkrık Göleti’nin muhteşem manzarasında ilham depoladılar.

    Üzüldüğüm bir noktayı da size anlatmak istiyorum. Ünlü spiker ve tarihçi Funda GÖKÇEN Hocamla, Yukarı Kese’de renkli kimliklerinde iştirakiyle, irtibatta olduğumuz TV kanallarında yayınlatmak üzere Kızılcahamam tarihi ve kültürü konulu bir röportaj yapmak istedik fakat o kargaşada maalesef gerçekleştiremedik.

    İnşallah muhtarımız, Dernek Başkanımız ve duayen Gazeteci-Yazar Mehmet AKYOL hocamızla birlikte değerli Köy Denek Başkanımız bu muhteşem Kültür Konağında bir Ferfene sohbeti ortamı bulur ve bu güzide köyü dünyaya tanıtırız ümidindeyim.

Rıfat ÇAKIR [email protected] 0537 587 27 80 NOT. Bu haber/ Yorum yazısı 3 tv ve onlarca sosyal medyada yayınlandı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.