banner11

KADINDA MODA DERKEN AYRICALIKLI GİYİM-KUŞAM , HATTA GÖRÜŞ FARKLILIĞI ORTAYA ÇIKTI

* MODA denen unsur görsel manada farklılıklar yaratırken gelenek ve göreneklerimizi de bir hayli öteledi maalesef. Kimsenin giyim-kuşamına karışacak değiliz ama benim gibi görselliğe önem verenlerin bu konudaki hassasiyetliklerini gündeme taşıyorlar. 

24 Temmuz 2022 07:28
KADINDA MODA  DERKEN AYRICALIKLI GİYİM-KUŞAM , HATTA GÖRÜŞ FARKLILIĞI ORTAYA ÇIKTI

* YENİ NESİL GENÇLER VE HATTA ORTA YAŞLILAR ‘ın birinci önceliği telefonla oynamak oldu maalesef. Zamanının büyük bir bölümünü internet ve sosyal medya ile geçiriyor.

Bu marazi hastalık ne yazık ki benliğimizi sarmış vaziyette. Aile bağlarımıza, gelenek ve göreneklerimize, komşuluk, arkadaşlık ve insani ilişkilerimizi baltalamış vaziyette.

* Moda uygulayıcıları birçok açıdan birbirleri ile kapışırken aşırı aksiyoner bir yapı ortaya çıktı. Mesela eskiden mini etek ve şort modası yaygındı ve bacak gösterisi ön plandayken şimdilerde ( bazıları ) göğüslerini bir nebze ortaya çıkarmaya uygularken kafası bozulan bazı aşırı aksiyonerler “ göbek açma “ modasını ön plana çıkardılar.

* Tabii insan ırkî olarak Türk olunca gelenek ve göreneklerine ters düşen her şeye tepki göstermek, elinden bir şey gelmezse dili ile, bazen de bizim gibi mesleğini, bilgi, kültür ve görgüsünü ortaya koyarak reaksiyon göstermek istiyor.

* Biliyor musunuz ben şahsen tesettür modası üzerinde kafa karıştırıcı uygulamalar ile ilgili araştırmalar da yapıyorum; mesela bir zamanlar tesettürde moda yaratıcıları Arap modası çerçevesinde baş örtüş şekillerinde çirkinleştirme, abur-cubur görüntüler sergileme gibi nahoş bir durum yarattılar.

Bu çirkinlik bazıları tarafından hala uygulanıyor. Bazı dindar geçinen aşırı mihraklar da kara çarşaf veya benzeri giyim kuşamları ile hayatlarını idame ettiriyorlar.

Tabii aralarında eski ve eskimiş, demode olmuşluk görgülerinin İslami koşullara uyup uymadığını göz önünde bulundurmadan yapıyorlar.

TESETTÜR MODASINI takip eden ve uygulayanlar arasında da bir hayli çekingenlikler var mesela;

1- Özellikle kültür seviyesi yüksek ve tesettür modasını takip eden aydın kadınlar arasında mükemmelin üstünde giyim tarzı söz konusu. Hatta gençler - Öğrenciler ile ilgili moda fevkalade beğeni kazanıyor çünkü aşırı görüntüye sahip değil.

2- Bazıları var ki başını kapatıyor kollar yarı açık, bacağında daracık streç pantolon…

3- Abur-cubur giyinenler var aralarında, pardösü yerleri süpürüyor.

4- Bazıları başörtüsünü o kadar sıktırıyor ki insan bakınca bile daralıyor.

* Bir kaç sene önceydi, Anadolu’nun bir okulundan Ankara’ya gelmişler kız öğrenciler…

Çoğu tesettürlü, ancak daha ziyade başörtüleri Anadolu’da , orta düşüncelilerin inanç kavramı içinde bir görüntü sergilemiyor.

Kızlardan birine sordum; - Başörtünü bir başka şekilde örtmüşsün bu neyin nesidir? Kız cevap verdi:

“ - Bu Arap başörtüş modası amca “ dedi.

Bu örtüş şeklinin icadı Mısır ihtilalini aklıma getirdi. Mursi iktidarını zorla elinden alan şerefsiz Sisi‘nin yaptığı katliamlar esnasında rahmetli mücahide Rabia da katledilmişti. Rabia’nın başörtüsü kendisine çok yakışıyordu; bu örtüş şekli Ortadoğu’da moda oldu, ancak daha ziyade Türkiye’de itibar gördü.

SONUÇ OLARAK, biz Anadolu düşüncesine sahip insanlar ve mütedeyyin müslümanlar olarak orta yolu tercih etmeliyiz. Ayrıcalıklar bize yakışmaz.

* Müslüman güzel giyinmeli, temiz olmalı, modern görünmeli ancak kesinlikle aşırıya gitmemeli.

                   Mehmet Akyol 

e-posta: [email protected] www.nkarameclisihaberleri.com www.turkiyeanadoluhaber.com Birleşik Haber Ajansı Grubu - Ankara Meclisi Haberleri Grubu Tel: 0530 464 63 77 Whatsapp Tel: 0532 169 63 77

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.