banner8

Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN: DEVLET İYİ YÖNETİLMİYOR, ACİLEN PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMELİ

 

01 Mayıs 2022 07:11
Prof.Dr.HAYRETTİN İVGİN: DEVLET  İYİ YÖNETİLMİYOR, ACİLEN PARLAMENTER SİSTEME DÖNÜLMELİ

       * Başkent Ankara ve Anadolu Platformu Bilim Kurulu toplantısında konuşan Prof.Dr. Hayrettin İvgin, “ Devletin kurum ve kuruluşları çöktü, milletimiz zor durumda, devletin acilen onarıma ihtiyacı var, acilen tedbir alınılmalıdır “ ifadesini kullandı.

      Başkent Ankara ve Anadolu Platformu Bilim Kurulu Balgat’ta bulunan Anadolu Meclisi merkezinde toplandı. Prof. Dr. Hayrettin İvgin’in başkanlığında yapılan toplantıya; 17 ve 18 ‘ nci Dönem Milletvekili - Platformun Tarım Akademisi Koordinatörü- Alaattin Fırat, Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Başbakanı Erkin Sabit, Prof. Dr. Anıl Çeçen, Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Prof. Dr. Mehmet Tekin, Doç. Dr. Hüseyin Özçelik, Doç. Dr. Şeref Kavak, Eğitimci-Araştırmacı ve Bilim kurulu Başkanı Hüseyin Kazan iştirak ettiler.

        Toplantıyı Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin bir konuşmayla açtı. Prof. İvgin konuşmasında Türkiye’nin çok zor dönemlerini yaşadığını; devletin bütün kurum ve kuruluşlarının çöktüğünü, devlet geleneğinin ve tahammülünün kalmadığını söyledi; İvgin devamla şunlrı söyledi: 

       "   Ekonomi dar boğaza girdi, adalet ve hukuk sistemi bozuldu, liyakatın ve değer yargılarının olmadığı, kitleler fakirleşti, halkın ümitlerinin giderek yok olma noktasına geldi, Türkiye iyi yönetilmiyordu, tek adam rejimiyle Türkiye’nin iyi yönetilemeyeceği anlaşıldı, parlamenter sisteme geri dönülmeli, güçler ayrılığı mutlaka geri getirilmeli, Cumhuriyet rejimi güçlendirilmeli. "

                      HİÇBİR SİYASİ PARTİ İLE İLGİMİZ YOK 

     Prof. Dr. İvgin şunları söyledi: “Biz Başkent Ankara ve Anadolu Platformu olarak hiçbir siyasi partinin yanında ve sözcüsü değiliz. Ankara ve Anadolu aydınları olarak doğruları söyleyen, yapılması ve olması gerekenleri dile getiren, bunları hem iktidar partileri, hem de muhalefet partileri ve toplumla paylaşan bir oluşumun bireyleriyiz. Olması gereken önerilerimizi tespit ederek, bunları ilgililerin dikkatine sunmak zorunda olduğumuzu bilen aydınlarız.

     Biz kimsenin karşısında değiliz. Seçilmiş ve halkımızdan oy almış tüm partilere saygılıyız. Yanlışları da söylemekten çekinmeyen bir topluluğuz.”

      Bilim Kurulu üyeleri toplantıda tek tek konuştular ve Türkiye’nin çıkmazdan kurtulabilmesi için öneriler paketlerini ve projelerini kamuoyuna deklere etmek, ilgililere ve iktidara sunmak üzere hazırlamak gerektiğini vurguladılar. Bu toplantıda öneriler ve projelerin hazırlanması gerektiğine oybirliği ile karar verildi.

     Ele alınması gerekli önerilerin ve projelerin şunlar olabileceği ve üzerinde uzmanların çalışabileceği belirtildi. 1- Tarım Akademisi’nin acilen faaliyetlerine başlaması. 2- Hazır hale getirilen “ şehirden Köye Dönüş ve Verimliliğin Artırılması Projesinin hayata geçirilmesi. 3- Taslak projesi hazır olan “ Okumayı Yaygınlaştırma Projesi ”nin çalışmalarına ivme kazadırılması. 4- Köy Enstitülerinin değişik bir isimle yeniden bölgesel olarak hayata geçirilmesi, -Gıda güvenliğinin sağlanması -Enflasyonla nasıl mücadele edileceği -Elektrik ve doğalgaz sorunu, dağıtım şirketlerinin kamucu sistemin içine çekilmesi - Büyükşehir Kanununun yürürlükten kaldırılması -Yap-İşlet-Devret (Özelleştirme) Kanunun yürürlükten kaldırılması ve veya revize edilmesi -İhale Kanunun yeniden gözden geçirilmesi sık sık değişiklik yapılmayacak hale getirilmesi -Yabancılara mülk satışına müsaade eden tüm kanun ve uygulamaların ortadan kaldırılması, mütekabiliyet esasının kanun hükmü haline getirilmesi -Eğitim-Öğretimin Birleştirilmesi (Tevhid-i Tedrisat) anlayışının eğitim sisteminin temeli olması -İşsizlike çözüm ve istihdamın artırılması -Beyin göçünün önlenmesi -Hayvancılığın ve tarımın geliştirilmesi -Gübre sorunun çözümü gübre fabrikalarının artırılması -Sığınmacı ve Muhaceret Sorunu -Parlamenter Sistemine Dönüş ve Demokratikleşme -Güçler (Erkler) ayrılığının yeniden tesisi (Yasama-Yürütme-Yargı) -Milli Kültürümüzü evrensel kültürle buluşturma ve geliştirme -İnsan haklarının öncelik kazanması -Tarımın ve üretimin geliştirilmesi -Demokrasi kültürünün geliştirilmesi -Anayasal düzenin devamı ve geliştirilmesi -Şeker pancarı üretiminin artırılması ve şeker fabrikalarının kurulması, mısır özü şekerinin ithaline son verilmesi Bunlar gibi daha onlarca konunun ele alınarak öneriler paketi veya projeler şeklinde çalışılması, toplantının bayramdan sonra tespit edilecek bir tarihte yapılması karar altına alındı.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.