MUSTAFA DIZMAN'IN BEYPAZARI’NDA YAPTIĞI ORGANİZASYON ANADOLU İNSANINA IŞIK OLDU

* Beypazarı'nda düzenlenen TARIM HAYVANCILIK , ÜRETİM VE VERİMLİLİK konulu toplantının yankıları sürüyor. Toplantının haberinin yayınlanması ile birlikte İstanbul’dan Çanakkale, Erzurum, Karadeniz illeri ve özellikle de İçanadolu bölgesinden yüzlerce vatandaş tebrik ve takdirlerini bildirdiler. 

04 Kasım 2021 17:11
MUSTAFA DIZMAN'IN BEYPAZARI’NDA YAPTIĞI ORGANİZASYON ANADOLU İNSANINA IŞIK OLDU

   

 Toplantıya katılanların kariyeri ve her birinin ayrı özellik ve güzelliğe sahip olmaları, konuşmacıların önemli mesaj vermeleri ve en önemlisi de herkesin hoşgörü, birlik-beraberlik ve birbirlerine saygı ve sevgi çerçevesinde davranış biçimi sergilemiş olmaları takdire şayandı.

     Özellikle organizasyonun baş mimarı Mustafa DIZMAN'ın yaptığı konuşma dinleyenleri mest etti. O toplantıdan sonra yaptığımız değerlendirme görüşmemizde üstat niteliğine haiz bir arkadaşımızın sayın Mustafa Dızman için. " Beypazarı'nda SAKLI KALMIŞ LİDER ifadesini kullanması-tabir caizse- taşı gediğine koymak gibi bir değerlendirme oldu.

      Gerçekten de sayın Dızman’ın kariyer ve kapasitesi Beypazarı’na sığmayacak kadar yüce ve Anadolu’yu aydınlatacak kadar büyük ehemmiyet arz ediyor. Bu nedenle bu organizasyon ve yaptığı konuşma ile hem kendisini bilfiil dinleyen bizlere bu vesile ile de Anadolu’ya ışık oldu.

       Bu bağlamda bizim “ Ankara’dan Doğan Güneş Anadolu’yu Aydınlatacaktır “ sloganımız Mustafa Dızman’ın organizasyonu ve yaptığı konuşma ile yerli yerine oturdu.

  O’nun gibi çalışkan, azimli, iradeli, kültürel manada donanımlı, en önemlisi de yetiştiren, üreten ve yetiştirip ürettiği ürünleri piyasada pazarlayan(satan) nadir insanlardan birisi. Bir başka ifade ile sayın Mustafa Dızman Beypazarlıların rızıklarını çalışarak temin ettikleri, ürettikleri ve mahsullerini üreterek sattıklarını, esnaf zihniyetli oluşlarının canlı bir örneği. Bu nedenle biz kendilerini, “ örnek alınacak “ insan vasfına haiz görüyoruz.

     Özellikle belirtmek isterim ki, Mustafa Dızman’ı geç tanımış olduğum için üzgünüm. Kendilerinden feyz alıp çok daha güzel şeyler yapacağımızı hassaten belirtmek isterim. Ayrıca üniversitelerde tarım-üretim ve pazarlama konusunda ders vermesinde büyük yarar olacağını düşünüyor bu konuda bazı girişimlerde bulunacağımı belirtmek isterim..

      Toplantıya Beypazarı'ndan çok sayıda saygın insan katılırken Başkent Ankara Platformu mensuplarının Ankara'dan bir nevi çıkarma yapmış olmaları birlik-beraberliğin tesisi ve Sayın Mustafa Dızman'a ne kadar önem verildiğinin nişanı olarak dikkatlerden kaçmadı. Şahsım ve tüm camiamız adına başta değerli dava arkadaşımız sayın Mustafa Dizman, tesislerinde bizleri ağırlayan can arkadaşım, idealist ve çalışkan insan ANAP Eski İl Genel Meclisi Üyesi sayın Hüsnü Bayramoğlu ve tüm Beypazarlılara minnet ve şükranlarımı sunuyorum.

                                                                                MEHMET AKYOL

                                 MUSTAF DIZMAN: " ÇİFTÇİ ÇALIŞTIĞININ KARŞILIĞINI ALAMIYOR "

       Başkent Ankara Platformu İcra Kurulu Üyesi, Beypazarı Tılsım Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı, Enerji uzmanı Mustafa Dızman yaptığı konuşmada özet olarak şunları söyledi:

       “ 1957 yılında Beypazarı’nda doğan ilk orta ve lise tahsilini ilçemde tamamladım, Üniversitede Mühendislik eğitimi aldım. Çayırhan Termik Santralında 18 yıl çalıştıktan sonra Ankara’da TEAŞ ve EÜAŞ ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunda 4 yıl çalıştım ve 2005 mart ayında emekli oldum ve halen Güneş Enerjisi projeleri geliştirip kurulum yapıyor. Tarih, kültür, sanat, misafirperver ve çalışkan insanların yaşadığı İlçemiz Beypazarı’na hoş geldiniz.

           Ankara Platformu ve Beypazarı Tılsım Tarımsal Kalkınma Koopertifi tarafından düzenlenen bu toplantıda sizlere hitap etmek benim için bir şereftir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar çok çalışmamızı gerektiriyor. İlçemiz Türkiye’nin sebze ihtiyacını karşılayan önemli bir tarım ilçesidir günlük 100 TIR İstanbul Ankara ve diğer illere sebze gönderilmektedir. Ancak çiftçi ürettiği ürün karşılığı ekonomik gelire ulaşamamaktadır ürün bedeli maliyet artı kar karşılığı oluşmamaktadır. Ürün bedeli; toptan alım yapan komisyoncuların piyasa fiyatına paralel oluşturdukları fiyatla oluşturmaktadırlar bu ise çiftçiye kazanç sağlamamaktadır.

             Çiftçi YA TUTARSA sloganı ile üretim yapmaktadır. Tarım üretiminin sürdürülebilir olması ve gıdaya erişimin sürdürülebilir ve uygun fiyatlı olması için planlı tarımın yapılması ile ve bunun içinde kooperatifleşme şarttır. Üretimden tüketime tarım ürünlerini en uygun fiyatla ulaşması için üretim ve tüketim kooperatiflerinin çoğalması ve Belediyelere ait halk market sayısı artırılmalı ve tüketiciye ürün doğrudan ve uygun fiyatla ulaştırılmalıdır. İlçemizin tarım üretimdeki en önemli sorunu yeterli sulama suyuna erişimde ciddi sorunlar yaşaması ve suyun yeraltından 150-200 m. Derinlikteki kuyulardan sağlamakta ve suyun tarlaya bitkiye ulaşması için çok fazla elektrik tüketmekte ve elektrik faturası ödemektedir. İklim değişikliği ve kuraklığın bu şekilde devam etmesi halinde 3-5 yıl sonra Beypazarı’nda Tarımsal sulama için yeterli su bulunması güçleşecek ve belki de imkansız hale gelecektir. Bunun için az su tüketen ürünlerin ekilmesi ve damla sulama sistemine geçilmesi önem arz etmektedir.

     Tarımda bilimi teknolojiyi kullanmalı ve verimliliği sağlamak için ciddi çalışmalar yapmalıyız aksi halde tohumumuz, toprağımız, iş gücümüz, enerjimiz boşa gidecektir. Yeterli miktarda ve kalitede ürün elde etmemiz mümkün olmayacaktır. Tarımda sürdürülebilirlik sağlanmalı ve ürünün değerinde satışı ve çiftçinin alın teri mutlaka karşılığını bulmalıdır. Tarımda bugünkü süreç devam ederse yakın gelecekte Çiftçilik yapacak insan bulmak mümkün olmayacaktır. Gençlerimizi tarımı ve üretimi öğretmeliyiz tarım yapan çiftçi para kazanmalı ki çiftçi üretime devam etsin, gençler tarıma ilgi göstersin. Küçük yaştaki çocuklara tarımı öğretmeliyiz tarım sadece çiftçinin işi değildir.

Kooperatifler ile güç birliği yardımlaşma sağlamalıyız, ekonomik güç elde etmeliyiz, üretilen ürünlere katma değer katacak tesisleri kurmalıyız bunu yaparken Devletten yeterli desteği almalıyız. Kooperatifler vasıtasıyla örnek uygulamalar yaparak Çiftçiye yeni bitkileri örneğin Aromatik Bitkileri, ekimini ve üretimden elde edeceği kazancı net bir şekilde kendisine göstermeliyiz ki süreçte ciddi adımlar atabilsinler. Mevcut tarımsal üretimde planlama olmadığı için ürün miktarının kontrolü ve ürün bedelinin oluşması çok önemlidir.

        Çiftçi mutlaka emeğinin karşılığını almalı para kazanmalıdır bunu sağlanması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. İnsanımız çalışkandır ancak kendisini geliştirecek eğitimi almamakta veya gerekli organizasyonlar yapılmamaktadır. Eğitim çok önemlidir gençlerimizi çiftçilerimizi daima eğitmeli yenilikleri teknolojiyi verimliliği anlatmalıyız, ürünün değer artışının sağlanması ve çiftçinin emeğinin karşılığını almasını sağlayacak altyapıları kurmalıyız. Tarım olmazsa gıda olmaz gıda olmazsa yaşam olmaz Tarıma sahip çıkmalı Tarım yapan çiftçilerime destek vermeli onlara sahip çıkmalıyız. Onlar bizim baş tacımız olmalıdır. Tılsım Kooperatifimiz 25 ortaklı olup kuruluş aşamasında desteklerini esirgemeyen Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza, İl Tarım Kooperatifler Şb. Md ve arkadaşlarına ve Ortaklarıma teşekkür ediyorum.

      Kooperatif olarak bu yıl Susam ektik Yağ üretmek istiyoruz bu hafta hasat yapacağız Serada Kudret Narı yetiştirdik. Gelecek yıl Susam, Çörekotu, Kudret Narı, Safran yetiştirmeyi planlıyoruz eğer Destek alabilirsek Sebze Meyve Kurutma öğütme ve paketleme tesisi kurmayı planlıyoruz.

      Hedefimiz ortaklarımızın ve çiftçilerin ürettiği ürünleri değerinde alarak işleyerek tüketiciye ulaştırmak.

      İlçemize geldiğiniz bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ederiz hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. “

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.