banner7

YENİ KURULACAK PARTİLER VE BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARIM

* Önümüzdeki günlerde üç parti daha siyasi hayatımızdaki yerini alacak. Uzun zamandan beri partiler üzerinde çalışmalar yapıyorum. Gerek yeni kurulacak partilerin genel başkanı olacak isimler ve gerekse mevcut bazı partilerin kurmay heyeti ile görüştüm-görüşüyorum. 

25 Ağustos 2021 12:13
YENİ KURULACAK PARTİLER VE BU ALANDAKİ ÇALIŞMALARIM

            BU ORTAMDA YENİ BİR PARTİ KURULMASINA İHTİYAÇ VAR MI ?

     Partilerin sayısı 114’ü buldu. Ülkemiz parti mezarlığına döndü. Eski cumhurbaşkanlarımızdan Kenan Evren “ Yerden mantar biter gibi parti kuruluyor “ demişti. Bu günkü şartlarda nasıl bir darbı mesel uydurulur bilemem.

         Ben ezelden beri yeni bir siyasi partinin kurulmasına karşı tavır aldım; ancak bir konuda sürekli hassasiyetimi gösterdim ve şöyle dedim:

     “ Yeni bir parti kurulacaksa bu parti 5 tabana dayalı bir merkez parti olmalı .

     Yani, “ DP’liler, AP’liler, ANAP’lılar, Sosyal Demokratlar ve de Ülkücülerden müteşekkil olmalı.

      Yeni bir parti kurmak için önemli şartlarım var:

        1- Siyasi tecrübesi olan, yıpranmamış, kararlı, halk tarafından sevilen ve sayılan, yakışıklı ve orta yaşın üstünde, iyi giyinen, iyi konuşan, genel kültürü yeterli olan, her kesimden destek alabilecek, hoşgörülü, hitabet şekli mükemmel, diğer siyasi partilerin genel başkanları ve kurmay heyetlerinin söylemlerinin dışında ifadeler kullanabilen, konuşurken kızgınlığını belli etmeyen, bağırıp çağırmayan-azarlamayan, en önemlisi de Anadolu insanının kalbini feth edebilecek bir düşünce yapısına sahip, kitleleri arkasında toplayacak ve de karizmatik bir lider olmalı.

      2- Mutlaka parti kuracak ve kurduktan sonra bir süre idare edebilecek kadar kadar parası olmalı ve pek tabii arkasında maddi desteği bulunan birileri bulunmalı.

      3- Yanına alacağı kurucu heyette yer alacaklar arasında; siyaseti bilen, dinamik, kadın-genç ağırlıklı, siyasi mülahazalarla adı kötüye çıkmamış, haramdan, yalandan, talandan ırak, inançlı ve imanlı ve en önemlisi de kararlı kişilerden oluşacak bir kurmay heyeti olmalı.

        Bu evsafa sahip bir Anadolu delikanlısı ortaya çıktı ve çalışmalarına başladı bile (Cenab-ı Hakk yardımcısı olsun, bizler de dualarımızı esirgemeyelim. ) 

           ÜMİT ÖZDAĞ PARTİSİNİ KURUYOR

                Partinin adı " Zafer Partisi " marjinal ve ülkücü tabana dayalı bir parti olacak.

               İYİ Parti’den ayrıldıktan sonra hem kendileri hem de kurmayları ile çeşitli vesilelerle görüştüm.

               İyi insanlar. Ancak siyasette iyi olmak yeterli değil, kitleleri ikna edip peşine takmayı becerebilmesi lazım. Sayın Özdağ iyi bir ilim ve irfan adamı olabilir, iyi bir dava adamı olabilir ve hatta iyi bir Ülkücü olabilir ama siyaset yapmak için yeterli güleryüzlülüğü gösterebileceği kanaatinde değilim.

        Peşinen söylemek isterim ki, her hangi bir seçimde asla ve kata başarılı olamaz.

                     

                        BBP ‘DEN AYRILANLAR DA PARTİ KURUYOR

             Tam anlamı ile vatanperver ve inanç sahibi pırlanta kalpli bir arkadaş kadrosu oluşturulmuş. Genel Başkanları hazır, paraları da var. Bu arada teşkilat kurmakta sıkıntı çekmezler diye düşünüyorum. Ancak bir siyasi partinin kurulması için ben başka başka şeyler arıyorum (!)

                                CHP’DEN AYRILIP PARTİ KURANLAR

          Siyaset hırs, kin ve intikam peşinde koşanları sinesinde barındırmaz. Hele hele “ hoşgörü “ mantığı ile hareket etmeyenlerin hiçbir şekilde başarılı olabileceklerini düşünmüyorum.

           CHP’ den ayrılıp parti kuranların hiçbir şekilde başarılı olacak potansiyellerinin olacağı kanaatinde değilim.

                               DEVA PARTİSİ VE GELECEK PARTİSİ

             Her ikisinin genel başkanı da iyi insanlar; kişilikleri ile ilgili olarak bana sorsalar tam not veririm.

             Ancak umut olabilmeleri için bir tek-tek bir şart var; “ Bu gün, bu gün olmazsa hemen yarın birleşmeleri şart !.      * Seçim birleşmesi ( ittifak ) değil ha…Resmen iki partinin bir araya gelip aynı çatı altında buluşmalarını kastediyorum.

      Şayet böyle bir yol takip edip acilen resmen birleşmezlerse Deva Partisi  % 3-5 lerde, Gelecek Partisi de 1,5- 2 ' lerde seyredip dururlar.

                            SON BİR KONU VE SON SÖZÜM

      Daha partisini kurma aşamasında olmadan Başkanlık seçimini düşünenlerin var olduğunu tahmin ediyorum.. Bu konuda birkaç siyasi duayenle konuşup müzakere ettik. Ortaya şu gerçek çıktı:
     Partiniz yoksa ( bir partinin mensubu değilseniz ) ağzınızla kuş tutsanız başkanlığa aday bile olamazsınız.

    O halde kararlılık, cesaret ve yüreklice çıkıp partinizi kuracaksınız, halk kitlelerini peşinize taktığınız an önünüzde kimse duramaz; üstelik arkanızdan gürül gürül kitleler gelir ve neler olur neler neler !...

                                                                          Mehmet Akyol OKU, 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.