banner7

TÜRK HÜKÜMETİNİN AFGAN MİLLETİNE YAPACAĞI EN ÖNEMLİ İYİLİK AHMET MESUT’U DESTEKLEMEK OLMALI

* Afganistan’ın bazı lider kadrolarının Taliban’dan korkarak kaçmalarına rağmen Taliban güçlerine karşı direnç gösteren ve başkaldıran Ahmed Şah Mesud,’un oğlu Ahmet Mesut Pencşir ‘de Taliban’a karşı direniş harekatı başlattı. 

21 Ağustos 2021 11:28
TÜRK HÜKÜMETİNİN AFGAN MİLLETİNE YAPACAĞI EN ÖNEMLİ İYİLİK AHMET MESUT’U DESTEKLEMEK OLMALI

                Aynı zamanda SSCB karşıtı askeri bir lider olan Türk dostu merhum Ahmed Şah Mesud'un oğlu Ahmet Mesut Afganistan’da insan hakları, özgürlükler çerçevesinde laikliği İslami ölçüler içinde bir sistemle hayata geçirmeyi hedefliyor.           

        İlk okuldan sonra Ortaokulu Tacikistan'da bitirdikten sonra bir yılını Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi'ndeki bir kursta geçiren Mesut Londra'da King's College'de Savaş Araştırmaları alanında lisans eğitimine başladı ve 2015 yılında mezun oldu.

      2016 yılında Londra Şehir Üniversitesi'nin Uluslararası Politika alanında yüksek lisans derecesini aldı.[ Mesud, ilerleyen yıllarda Afganistan'a döndü ve 2016 yılında Massoud Vakfı'nın CEO'su olarak atandı. Mesud, 2019'un Mart ayında resmen siyasete girdi.

         Babasının Afganistan için düşündüğü İsviçre modeli güç ilişkileri fikrini şiddetle destekleyen Ahmet Mesut, Afganistan’ın ademi merkeziyetçi ve Kabil'de bulunan gücün parçalanıp ülkenin farklı bölgelerine dağıtılmasının ülkedeki kaynakların ve otoritenin ülkenin geneline daha verimli dağıtılmasını sağlanacağına inanıyor. Dolayısı ile bu şekilde yönetilen bir Afganistan'ın refah ve istikrar dolu olacağını destekliyor. Ahmet Mesut 2021'deki Taliban'ın askeri ilerlemelerine karşı kuzey Afganistan'da İkinci Direniş adı da verilen milislerden oluşan bir koalisyon kurdu.

       Aynı zamanda Taliban'a karşı yapılan savaşta yardımcı olmaları için tüm özgür Afganlara seslendi. Kabil'in teslim edilmesinden sonra, Taliban yönetimini reddeden Başkan Yardımcısı Emrullah Salih'le koalisyon kurarak direnişlerini güçlendirme gayretinde. 

                            PENŞİR BÖLGESİNDE BAŞLAYAN DİRENİŞ AFGAN’IN BELLİ BÖLGELERİNE SIÇRADI

    Afganistan’da Taliban’ın ülkeye hakim olmasının ardından Penşir bölgesinde başlayan direniş hareketi ivme kazandı. Çeşitli kentlerde çok sayıda genç Afgan, Taliban karşıtı protesto düzenledi. Afganistan’da kontrolü sağlamasına rağmen son günlerde gelen haberler ve görüntüler, ülkede beklenenin aksine ciddi bir direniş isteği olduğunu ortaya koyuyor.                         

        Taliban’a teslim olmayan tek bölge konumundaki Penşir’de yaşananlar. Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Emrullah Salih ve efsanevi Afgan lider Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud’un Penşir’de başlattıkları direnişin etkisi tüm ülkede hissedilmiş durumda.

                 Bu harekete, başta Türkiye olmak üzere birçok ülkenin destek vermesi bekleniyor, ancak Türkiye’nin diğer yandan da Taliban’la işbirliği içinde olması söz konusu. Bir tarafta Taliban, diğer tarafta Türkiye’nin idari yapısına daha uygun olacağı düşünülen bir yapıda olan direnişçiler ve onların lideri Ahmet Mesut….

          Her iki tarafla iyi ilişkiler geliştirmesi Türkiye’nin yararına olacağı muhakkak. Ancak bir gerçek var ki; Taliban gibi, görüntülerinden İslami anlayışlarına kadar çirkinliklerle bezeli korku salan bir işgal güçleri diğer tarafta; hak ve adalet, demokrasi, laikliği İslami kurallar ölçüsünde benimseyen Ahmet Mesut liderliğindeki direniş hareketi.

           Öyle tahmin ediyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devletler arası ilişkilerle kendi düşüncesi arasındaki farklılığı bertaraf ederek bu ikilemin üstesinden geleceği ümidini taşıyorum; çünkü Mısır ve Suriye ile yaşanan (Bir nevi ) mütareke kendisi için bir tecrübe olmuştur.

                                                                                  MEHMET AKYOL

                 DİRENİŞE ÇAĞRI

         Ülkeyi terk eden Eşref Gani’nin birinci yardımcısı olan Emrullah Salih, meşru olarak ülkenin geçici cumhurbaşkanı statüsünde olduğunu açıklamıştı. Salih twitter’dan yaptığı paylaşımında, ‘direnişe katılın’ çağrısı yaparken, “Pakistan destekli baskı rejimine ve vahşi diktatörlüğe karşı koymak bizim meşruluğumuz” ifadelerini kullandı.

          Öte yandan Penşir’de kendilerini Salih’in ‘direniş ordusu’ olarak adlandıran kalabalık bir motosiklet konvoyunun olduğuna dair bazı videolar da sosyal medyada yer aldı. Afganistan'da Penşir bölgesinde Taliban'a karşı direniş hareketi Tacikistan’daki Afganistan Büyükelçiliği’nde de Eşref Gani’nin yerine Emrullah Salih’in fotoğrafları asıldı.

            Ülkede işlerin hızla değiştiği ve Taliban’ın da bu yüzden gergin olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte Taliban’ın Afgan ordusundan kalan silah, ekipman ve hatta hava gücüyle bölgeye saldırmasından endişe ediliyor. Direniş ateşi Penşir’de yanarken, ülkenin birçok bölgesinde de Taliban karşıtı protestolar başladı.

     

Taliban’ın resmi kurumlarda ve meydanlardaki Afganistan bayraklarını indirip yerine Taliban bayrakları asmasının ardından bazı kentlerde protestolar başladı. BBC, Afganistan’ın Celalabad, Kunar ve Host kentlerinde Taliban karşıtı protestoların düzenlendiğini ve göstericilerin Afgan bayrakları salladığını bildirdi. Kabil’in doğusundaki Celalabad kentinde çok sayıda kişi ellerinde Afganistan bayrağı ile sokağa çıktı. Göstericiler kent meydanındaki Taliban bayrağını indirdi ve yerine Afganistan bayrağını astı. Reuters haber ajansına göre, eyleme Taliban güçleri ateş açtı. İki görgü tanığı, açılan ateşte üç kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

       Taliban kaynakları ise bir kişinin öldüğünü duyurdu. Görgü tanıkları, eylem yapanlar Celalabad meydanında Taliban bayrağı yerine Afganistan’ın ulusal bayrağını göndere çekmeye çalışırken ateş açıldığını kaydetti. Direnişi başlatan isimler kim? Afganistan'da Penşir bölgesinde Taliban'a karşı direniş hareketi Emrullah Salih, cumhurbaşkanı yardımcısı olmadan önce içişleri bakanlığı ve istihbarat başkanı görevlerini yapmıştı. İstihbarat başkanı olmadan önce Ahmed Şah Mesud’un Kuzey İttifakı’nın bir üyesiydi.

      Etnik olarak Tacik olan Salih, Taliban’ın suikast girişimlerini atlatmayı başardı. Taliban, Salih’e ulaşmak için kızkardeşi Meryem’e işkence etmiş ve öldüresiye dövmüştü. Ahmed Mesud ise, ‘Penşir Aslanı’ olarak anılan efsanevi komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu. 32 yaşındaki Mesud, Sovyetlere karşı savaşmış ve daha sonra Taliban’a karşı mücadele vermiş olan babasının izinden gidiyor. Tacik etnik kökene sahip olan Mesud, İngiltere’de eğitim gördükten sonra ülkesine döndü.

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.