banner14

TÜRKİYE HÜKÜMETİ TALİBAN’LA İŞBİLİĞİ İÇİNDE OLMALI

* Arap Baharı döneminde ve Müslüman Kardeşleri desteklemek uğruna Suriye’deki gelişmeler konusunda zehaba kapılan, bu arada ABD’nin Suriye’de izlediği kandırma politikasına alet olan AK Parti iktidarı içinden çıkılmaz bir yol güzergâhına girmişti. 

18 Ağustos 2021 07:35
TÜRKİYE HÜKÜMETİ TALİBAN’LA İŞBİLİĞİ İÇİNDE OLMALI

      * Aslında idealizm, hak, adalet ve hukuki açıdan doğru olanı yapmıştı …

    Ancak her doğrunun devlet ilişkileri bakımından, her yer ve zamanda makul görülmesi söz konusu değildir.

    Bunun içindir ki yanlış yapılmış ve takip edilen Suriye politikası Türkiye için bir felaket olmuştur.

   * Mısır konusu da Suriye politikasından farklı bir boyutta değildi.

     Sisi denilen hain; demokratik kurallar çerçevesinde seçimleri kazanan rahmetli Mursi’ye karşı ABD, Suudiarabistan, bazı Arap ve Müslüman ülkelerin bile desteklediği Sisi’ye karşı bizim iktidarımız bir nevi savaş ilan etmişti.

     * Suriye konusunda olduğu gibi bu konuda da yüzde yüz haklıydı Recep Tayyip Erdoğan ancak, ne yazık ki devlet ilişkilerinde haklılığın hiçbir mana ifade etmediği manasızlığını kabullenmek durumu ile karşı karşıya kalındı.

      Bilahare binlerce genç öldürüldü, rahmetli Mursi acılar içinde sürüm sürüm sürünerek vefat etti.

      Görüldüğü gibi hem Suriye hem de Mısır politikası konusunda haklı olmamıza rağmen devlet ilişkileri bakımından yanlışlar içinde buruk bir strateji yaşıyoruz.

        Dikkat edilirse Mısır ile ilişkilerimizi geliştirmek için kıvranıyoruz, Suriye ile de her şeye rağmen –zararın neresinden dönersen kardır – hesabı ile ilişkilerimizi geliştirmezsek zararlı çıkmaya devam ederiz.

        TÜRKİYE TALİBANLA NEDEN İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI

      Şimdi ortada bir Afganistan olayı var. Taliban kansız bir şekilde ülkeyi işgal etti. ABD’nin sahtekarlığına inanan son iktidarın mensupları ülkenin yönetimini Taliban’a bırakıp kaçıp gittiler.

      Bu durum gösterdi ki ABD’ye hiçbir zaman güvenilmez, onlardan dost olmaz. Irak’ta da aynı rezilliği yaşatmamış mıydı?.. Demokrasi getireceğiz diye çöreklendiği ülkelerde hep menfaat temin etti, hep rezil oldu kamuoyunda ve hep güvenilmezliğini tescil edildi.

    Taliban iyi veya kötü, mutlak surette ilişkilerimizi diri tutmalıyız, asgari müşterekte anlaşma sağlanmalı, Mısır ve Suriye’de düştüğümüz hatamızı burada yapmamalıyız.

     Nitekim Cumhurbaşkanı Erdoğan da böyle bir strateji uyguluyor.

      Doğrudur ve desteklemek lazım. Zaten birçok ülke ile ve hatta Müslüman ülkeler ile bile aramızda soğukluk varken bir de Afganistan ile ilişkilerimizi sertleştirmemeliyiz.     

      Bunun içindir ki bU konuda bize Katar ve Pakistan destek verebilir çünkü bu devletlerin Taliban yetkilileri ile ilişkileri işgal öncesinde bile fevkaladeydi.

      Son cümle olarak şunu söylemek isterim; Taliban ile dost olursak demokrasi ve insan hakları bakımından vatandaşlarına baskı yapmaması konusunda katkı sağlamış oluruz.

    MEHMET AKYOL

 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.