banner6

KISKANÇLIK, İNSANOĞLU İÇİN EN FAZLA TEHLİKE SAYILABİLECEK BİR UNSURDUR

Kendi yaktığı ateşte kendini yakıp kül etmek kadar önemli sayılabilecek bir unsurdur kıskançlık. * TBMM Eski Meclis Başkan Vekili ve Eski İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu kıskançlıkla ilgili şöyle demişti: “ Başarı grafiğini zirveye taşıyan insan için en hayret edilecek unsur kıskanılmasıdır. Ne hazindir ki kıskananların başında çevresindeki hasetçi kesim gelmektedir. Bunların arasında ise bazı köylüleri, mahalle ve semtindeki bazı dost ve kıskanç mesai arkadaşları gelir.” 

06 Mayıs 2021 03:27
KISKANÇLIK, İNSANOĞLU İÇİN EN FAZLA TEHLİKE SAYILABİLECEK BİR UNSURDUR

18.Dönem Erzurum Milletvekili veAnkara Meclisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi- Mehmet Kahraman ise kişi için vahamet arz eden kıskançlığı bilimsel olarak ele almış ve şöyle bir değerlendirme yapmış : “ İnsan güzeli mükemmeli kıskanır. Bu kıskanma husumete bürünür, tahrip yapar . Bu tahrip hem kıskanılana hem de kıskanana zarar verir.”

      İŞTE MEHMET KAHRAMAN’IN KISKANÇLIK ÜZERİNE KALEME ALDIĞI YAZISI :

Allah kainatı yaratmış ,bu kainatta insan denen bir mahluk da yaratmıştır. Her yarattığı mahlukuna özellikler İhsan etmiştir . Mesela güneş yedi renge ve ısıtma özelliğine sahipken su akıcı ve söndürücüdür. Kainatta tüm yaratıklar dan çok farklı özelliklere sahip insan oğludur. İnsana akıl denenen hiç bir maddi alemdeki mahlûkta olmayan özelliklerle aklı vermiştir. Akılla beraber his ve duygularla donatmıştır. Bu his ve duyguları insan kullanırken sınır koymamıştır. İnsanda mevcut mal edinme, erk sahibi olma duygusuna, şehvet duygusuna, aklı kullanma duygusuna sınır koymamış insanları gücü yettiğince serbest kılmıştır. Eski tabirle bu hisler ifrat ve tefrit arasında gidip gelmektedir. Aklı iyiye kullanırsa kendine ve insanlara faydalı olur. İfratla kötüye kullanırsa zarar verir, aklını kullanmasa yine zararlı olur. Bunun faydalı tarafı vasattır. Erk edinme aşırı kullanırsa tahrip yapar, az kullanırsa atalet ve tembelliğe sebep olur. Diğerlerinde bununla kıyaslayabiliriz. Haset etme kin besleme insanda mevcut duygulardır, bunları kullanma diyemeyiz. Tabii ki kullanacaktır. Ancak bunu meşru ölçüler içinde faydalı mecralarda tutmak önemlidir. Mesela kini sırf zengin diye veya sana faydası olmuyor diye birine yönlendireceğine hırsıza, yolsuz vatan hainini yönlendirerek onları sevmeyerek bu hissi kullanmış oluruz yoksa aksı hata ve zarardır. Gelelim kıskançlığa oda her insanda bulunan bir haslettir. İnsan güzeli mükemmeli kıskanır. Bu kıskanma husumete bürünür, tahrip yapar . Bu tahrip hem kıskanılana hem de kıskanana zarar verir. Kıskanmak duygusu gıptaya dönüşürse Nur ala Nur olur. Yani gördüğü mükemmelliğe bakınca ne güzel olmuş maşallah dese içine hatununla getirip kıskançliğa dönüşmese, güzellikler, dostluklar ortaya çıkar. Yoksa düşmanlık olur, tahrip eder. Arapça” el hayibu hasır” yani kıskanmak tahriptir . Haset ateşin odunu yakıp bitirdiği gibi haset edeni de yakar bitirir. Zarar iki taraflı olur. Bizim inancımızda nazar haktır. Nazar birindeki mükemmelliğe kinlenerek bakmaktır. İlmen sabittir ki insanlar sözün dışında bakılarak bir birilerine mesaj iletirler. Hatta biri birileriyle telepatik iletişim kurabilirler. Bu iletişim beyin elektronlarıyla sağlandığı kanaati vardır. İşte kıskanç adam birine kinle nazar edince onu etkileyerek bazı davranışları sakata getiriyor oradan da kaza bela, musibet çıkıyor. İşte nazar budur. Kıskançlık her musibetin kapısıdır. Bir güzelliğe sahip olanın kıskanmasına yapacağı bir tedbir yoktur ne onun hasetini izole edebilir nede kendi güzelliğini yok edebilir. İş kindara düşer bu kötü huyunu terketmesi sevgiyle bakması lazım. Buda çoğu zaman imkansızdır. Nitekim bir Yunan atasözünde “ iki şeyin çaresi yoktur ” der. Biri ihtiyarlıktan gelen hastalık, diğeri de kıskançlıktan gelen husumet. Onun için kişi içindeki düşmanlık hislerini terk etmedikçe yani kıskanmayı bırakıp gıpta ile bakmadıkça olumsuzlukların önüne geçilemez.                                 

MEHMET KAHRAMAN KİMDİR? Mehmet Kahraman, 1951 Erzurum Pasinler doğumludur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Horasan İlçesi Okulları Öğretmenliği, Diyarbakır Maiyet Memurluğu, Eskipazar, Tekman, Aşkale, Kozluk, Söğüt ve Şereflikoçhisar Kaymakamlıkları, Hatay Hukuk İşleri Müdürlüğü, Hatay Harbiye Belediye Başkanlığı, TBMM 18.Dönem Anavatan Partisi’nden Erzurum Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve beş çocuk babasıdır. İnançlı ve imanlı bir yapıya sahiptir. Son günlerdeki siyaset sahnesindeki olumsuzlukları tasvip etmeyen Mehmet Kahraman aktif siyaseti bir kenara bırakıp hayatının büyük bölümünü okumak, araştırmakla geçirmektedir. Mehmet Kahraman ayrıca Ankara Meclisi Yüksek İstişare kurulu Üyesidir. 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.