banner6

O PIRLANTA KALPLİ BİR CUMHURBAŞKANIYDI __________________ RAHMETLİ ÖZAL’I VEFATININ 28.YILINDA RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

* Unutmadık tabii.. Unutmayacağız, unutturmayacağız. O unutulmayacak kadar önemli bir şahsiyet , Türkiye’ye çağ atlatan bir liderdi. Turgut Özal bir toplum mühendisi, tam anlamı ile zıtların ahengi, bir alperen ruhuna sahipti. Soylu fikirlerin, soylu inançların temsilcisi oldu ve o tam anlamı ile bir ‘ bilge ‘ ve de kararlı bir insandı. 

17 Nisan 2021 02:18
O PIRLANTA KALPLİ BİR CUMHURBAŞKANIYDI  __________________ RAHMETLİ ÖZAL’I VEFATININ 28.YILINDA RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ

* Özlemin ve ümidin sözcüsüydü. İlericilik ve reformculuk gerçek anlamını onda buldu. *Kendi mazisi, kültürü ve tarih realitesiyle barışık bir toplum hedefliyordu. * Toplumun önüne yeni bir siyaset ve yaşam projesi koydu. *Kendisini kozasına hapseden toplumumuzun ufkunu açıp evrensel değerlerle tanıştı. * Fatih ruhundan, Kuvay-ı Milliye ruhuna esen tarih cereyanı, onun manevi iklimiydi. * Türkiye’nin bir dünya devleti olmasını tarihin bir buyruğu sayardı. * Put yıkıcı bir reformistti. Yüreklerden Allah’a uzanan bir merdivende inandığını yaşamanın kararlılığı içinde mücadele veriyor ve her vesile ile “ Allah’ın ipine sımsıkı sarılın ! “ mesajını veriyordu.

* “ İki bin yılı Türk asrı olacaktır “ derken büyük hedeflere imza atıyordu. * Öncelikle ABD ile ilişkilerini geliştirmenin yollarını aramış, Türk-İslam alemini bir araya getirdikten sonra Türkiye’yi lider ülke yapmak ve Avrupa’ya kafa tutmanın planlarını yapıyordu. * Laiklik kavramının zirve yaptığı o günlerde “ Ben laik değilim, çünkü kişi laik olmaz “ diyerek bir gerçeğe ışık tutuyordu. Bu anlamda cumhurbaşkanı olduktan sonra Cuma namazına gitmiş, bir nevi Müslüman ülkenin cumhurbaşkanının hiçbir çekince görmeden ibadetini rahatlıkla yapabileceğine işaret ederken Müslüman Türk halkına bir nevi güvence vermişti. * Hiç içki içmez, ibadetini kaçırmaz, buna mukabil millete hizmet etmeyi bir ibadet olarak görürdü. Milletine hizmet etmek onu o kadar etkilemişti ki adeta hastalık haline gelmişti. Yaptığı hizmetlerin Hakk ve halk yararına taalluk ettiğini bildiği için ayrıca yapılanların propagandasını yapmaya gerek görmez, “ Biz yaparız Allah bilir “ derdi. * O Müslüman ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin dindar Cumhurbaşkanı olduğunun bu vesile ile mesajını vermiş oluyordu. Zaten rahmet-i rahmana uğrayıp Hakk’a teslim olduktan sonra cenazesine katılan yüz binler “ Dindar Cumhurbaşkanı “ sloganları ile rahmetlinin mesajını aldıklarının terennüm ediyorlardı. ( Rahmetli Özal’ın vefat yıldönümü yazımın ikinci bölümünü daha sonra yayına vereceğiz )

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.