banner6

DAR GELİRLİLER AK PARTİ’YE NEDEN HALA OY VERİYOR ?..

* NE ZAMAN BİR SİYASETTEN BAHSEDİLSE HEMEN ” KÖYLÜ-ÇİFTÇİ, DAR GELİRLİ BU KADAR MAĞDUR EDİLMESİNE RAĞMEN NEDEN HALA DAHA AK PARTİ’YE OY VERİYOR ? “ SORUSU AKLA GELİYOR. 

24 Şubat 2021 16:50
DAR GELİRLİLER AK PARTİ’YE NEDEN HALA OY VERİYOR ?..

       Bunun birçok nedeni var, ancak en önemli nedenlerin başında “ eğitim ve kültür ” geliyor. Bir başka husus var ki çok daha önemli... AK Parti’nin düşünce yapısında bir başka parti yok da o nedenle -çaresizlik içinde- AK Parti’yi tercih ediyor vatandaş ve “ başka parti mi var kardeşim ! “ diyerek bir arayışın içinde olduğuna vurgu yapıyor.                                                                      ***

    Tabii bir de R.Tayyip Erdoğan faktörü var. Siyaseti iyi bilen ve halkın nabzını okşayabilecek cümleler sarfeden dünyanın en iyi hatipleri arasında yer almış bir devlet ve siyaset adamı. Bu vasıf çok önemlidir…Hatta hatibin sarf ettiği cümlelerden daha ziyade ses tonu ve iyi bağırmanın etkisinin olduğunu bildiği için sayın Erdoğan kendisini buna göre koordine ediyor.                                * Düşünebiliyor musunuz, köy adından rahatsız olduğu için bakanlığın adından köy ibaresini kaldırdı. Otuz ilde köy unvanını kaldırıp köyleri mahalle yaptı. Aslında “ köy demek hürriyet demektir ki “ köylüler hürriyetlerini kaybettiler ancak köylerine mahalle demiyorlar ama rahatsızlıklarını da dile getirmiyorlar.

       Köylerde çalışmak, üretmek, yetiştirmek zorlaştı. AK Parti iktidarı köyleri ve köylüleri gözden çıkardı ama vatandaş hala daha farkında değil.

     ***

     Bir başka kayda değer husus daha var; köyde yaşamayıp da işi ve ailesinin konumu, çocuklarının tahsil durumu nedeniyle il ve ilçelerde hayatını idame ettiren vatandaşların köy sevgisi yok edilebilmişdeğil. Bir de şehrin keşmekeşliği karşısında herkes köy hasretini çekmeye başladı ki unutmamak lazım.

     Buna rağmen hala daha AK Parti’ye oy veriyorlarsa bunun en önemli faktörü, okumamak-kültürel manada gelişme sağlayamamaktır. Bu arada gazete ve özellikle de televizyonların iktidar tarafından ‘ satın alındırılmış ‘ olmalarının da etkisi var tabii. Üzülerek ifade ederim ki, bizi Sözcü gazetesi okumaya, FOX TV izlemeye mecbur ettiler

       AK PARTİ 31 MART SEÇİMLERİNDE MADDİ YÖNDEN SIKINTISI OLMAYAN AYDIN KESİMDEN OY ALAMADI

    Dikkat edilirse 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti büyük bir hezimete uğradı. Bunun iki belirtisi çıktı ortaya;

     1- Kültür düzeyi yeterli olan kesim oy vermedi.

     2- Hali vakti yerinde olan ve ‘ düşünme-değerlendirme ’ seviyesi yüksek olan kesim de oy vermedi. Mesela, Hatay’dan tutun da Akdeniz ( kıyı şeridi ) Ege, Trakya , Marmara bölgesinin bir bölümü, İstanbul’un ve Ankara’nın, eğitim ve kültür seviyesi yüksek kesimleri AK Parti’ye son yerel seçimlerde oy vermedi ve daha önceleri elinde bulunan 11 Büyük şehir Belediyesini kaybetti. Şu ilginç duruma bakarsanız benim iddiamın doğruluğu ortaya çıkar. Ankara’da AK Parti bir ilçe dışında tüm taşra ilçelerde kazandı. Bu durum sanırım benim iddiamı doğruluyor.

ORTA DİREĞİ TEMSİL EDEN KESİM SİYASİ MÜLAHAZALARLA OY VERİYOR

   Orta direği temsil eden ve çoğunlukla oyunu AK Parti’ye kullanan vatandaş bu parti’ye temayül gösteriyorsa bunun en önemli nedeni vatandaşın “ Ha, işte benim partim bu ” diyeceği bir partinin olmaması. Yani milli ve manevi değerlerine-devletine bağlı, söylemleri ile Hakk’ı ve halkı temsil ettiği mesajını veren bir siyasi parti olmadığı için bu kesim AK Parti’yi oy vermeye devam ediyor.

                 ***

       Bu arada ikinci parti konumundaki CHP’nin ümitvâr olması yetmiyor. Genel Başkanları Kılıçdaroğlu iyi ve doğru şeyler söylüyor ama, R.Tayyip Erdoğan hem ondan daha çok bağırıyor, hem de hakaret ediyor ve CHP Genel Başkanının ifade ve iddialarını bir nevi çürütüyor. Daha doğrusu - onlara göre - kim çok bağırır ve kim çok hakaret ederse kültür seviyesi müsait olmayan vatandaşı daha iyi kandırmış oluyor.

     Tabii bir de CHP yöneticileri -söylemleri itibarı ile- Anadolu insanının kılıfına göre elbise giydirmesini bilmiyor, öğrenemiyor, öğreneceğe de benzemiyor..

    O HALDE, NASIL BİR YAPI OLUŞTURUP DA ORTADİREK AK PARTİ’NİN ELİNDEN KURTARILIR ?

      Aslında tek çare var bana göre; Demokrat Parti, Adalet Parti, DYP, ANAP düşüncesinde, Ülkücü ve Sosyal Demokrat destekli bir oluşum meydana getirilmesi halinde bu soruna çözüm yolu bulunur. Bunu yapmak için tecrübeli, geçmişi temiz, hakkında her hangi bir olumsuzluk ve dedikodu söz konusu olmayan, sıhhati afiyette, hoşgörülü bir lidere ( Parti Genel Başkanına ) ihtiyaç var. Bu oluşumu hayata geçirmek için yeni bir parti kurmanın manası yok. Kurulu bir pati üzerinden yapılacak çalışmalar ve sağlanacak mutabakat öncelikle dar gelirlileri, orta hallileri ve devlet-millet kavramından hoşnut kalanları mutlu edecektir.

    Bunun için fedakarlık şarttır. Bu fedakarlığı kim yapar ve halkın önünü kim geçer ve hatta kim milletin önüne düşerse sorun temelinden halledilmiş olur.

                                           MEHMET AKYOL

ilimveirfan@hotmail.com        Tel:  0530 464 63 77 

Yorumlar
Adınız
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.